pečuj doma

ZPRÁVY: Příjmová chudoba výrazně vzrostla, vyjma Prahy

24.5.2022

Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9% koncem roku 2021, na momentálních 16 %. Nejvíce ohroženi jsou samostatně žijící senioři, samoživitelé a samoživitelky. Vyplývá to z exkluzivních dat projektu Život k nezaplacení, na němž spolupracuje Český rozhlas.

Lidé v příjmové chudobě jsou podle definice Českého statistického úřadu ti, kteří žijí s příjmem 14 782 korun na osobu na měsíc.

Například pro rodinu s oběma rodiči, dvěma mladšími dětmi a jedním starším výzkum jako hranici chudoby vypočítal příjem asi 38 500 korun měsíčně. Pro domácnost samoživitelky se dvěma dětmi je to asi 26 600 korun.

Příjmová chudoba vzrostla od konce roku 2021 z 9 % na momentálních 16 %, tedy téměř polovina. Příjmově chudá je teď podle výzkumu PAQ Research každá šestá česká domácnost. Dalších 16 %  českých domácností má nízké příjmy a úspory, které jim vydrží maximálně na jeden měsíc.

Nejvíce jsou zasaženi samostatně žijící důchodci a samoživitelé/samoživitelky, nejméně zasaženi jsou dospělí lidé bez dětí. U samostatně žijících seniorů vzrostla příjmová chudoba o 40 % od listopadu 2021. Z výzkumu PAQ Research vyplývá, že momentálně žije 43% ze samostatně žijících seniorů v příjmové chudobě. U samoživitelů je to zhruba polovina.

Silný nárůst nastal hlavně po novém roce, kdy došlo ke zdražení bydlení, energií a potravin. V posledních měsících také vzrostl počet domácností, které cíleně šetří na spotřebních výdajích ze 13% na 17 %. Nejvíce se šetří na návštěvách restaurací, kultuře, cestování a potravinách. Šetření se dostává na úroveň covid lockdownů a nejvíce se dotýká seniorů a domácností v příjmové chudobě.

Ta roste ve všech regionech, ale nejhůře je na tom Karlovarský a Ústecký kraj, tam žije 24 % lidí, téměř čtvrtina všech obyvatel, v příjmové chudobě. Vysoká míra příjmové chudoby se také týká Moravskoslezského kraje, kde v příjmové chudobě žije 22 % obyvatel. Naopak nejméně je zasažená Praha, kde příjmová chudoba vzrostla ze 7 % na konci roku 2021 o pouhá 4 %.

Zdroj: irozhlas

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.