pečuj doma

Před těžkým covidem nás chrání gen po neandrtálcích

19.1.2022

Vědci vedení odborníky ze švédské lékařské univerzity Institut Karolinska objevili gen, který dokáže snížit závažnost průběhu koronaviru o dvacet procent. Jejich objev by mohl pomoci farmaceutickým firmám s vývojem cílenějších léků proti onemocnění covid-19.

Experti studii publikovali v odborném časopise Nature Genetics.

Zda bude mít nakažený těžký průběh covidu-19 ovlivňuje řada faktorů včetně dalších chorob. Zda bude člověk po nakažení koronavirem trpět těžším nebo lehčím průběhem onemocnění, ovlivňují i geny.

Už dřívější studie zjistily, že někteří jedinci převážně evropského původu nesoucí určitou část DNA mají o 20 procent nižší riziko těžkého průběhu covidu-19.

Vědci zjistili, že to ovlivňuje úsek DNA s geny kódujícími imunitní systém OAS1/2/3. U lidí s haplotypem zajišťujícím menší riziko vážného průběhu má celý tento segment DNA v chromozomálním regionu 12q24.13 asi 75 kilobází pocházejících od neandrtálců. Vědci se snažili zjistit, které geny jsou přímo odpovědné za menší riziko vážného průběhu covidu. Oblast DNA, ve které pátrali, je plná četných genetických variant. Aby identifikovali specifickou variantu, museli svou pozornost obrátit na jedince s africkými předky, kteří postrádají dědictví po neandrtálcích, a tedy i většinu zmíněného úseku DNA objeveného u lidí v Evropě.

Nakonec zjistili, že ochranná varianta genu rs10774671-G určuje délku proteinu, který je kódovaný genem OAS1. Tento protein je součástí vrozeného imunitního systému pro boj s viry. Předchozí studie ukázaly, že čím je tento protein delší, tím má tělo lepší ochranu proti koronaviru SARS-CoV-2.

Zdroj: Novinky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.