Povinné očkování ne… Kritika vládního rozhodnutí je silná
Vláda zrušila platnost vyhlášky, která zaváděla povinné očkování pro osoby starší 60 let a některé profesní skupiny. Oznámil to premiér Petr Fiala "Důvody pro povinné očkování neshledáváme. Nechceme prohlubovat příkopy mezi lidmi," řekl a totéž opakoval ministr Vlastimil Válek.
Znamená to, že povinně očkováni nebudou senioři, sociální pracovníci, zdravotníci, vojáci, hasiči, celníci, policisté ani učitelé. To, co schválila Babišova vláda v demisi, se tedy ruší. Toto zrušení povinného očkování pro vybrané skupiny vyvolalo velice smíšené reakce. Někteří rozhodnutí vítají, z parlamentrních stran jásá SPD, zatímco druzí ho kritizují. Podle řady komentujících vláda svým postupem ignoruje zájmy většiny obyvatel, zvlášť těch, kteří volili vládní strany. Právě tito občané mají většinou pozitivní postoj vůči očkování a očekávali zavedení smysluplných a přiměřených opatření.
Konkrétní ohlasy
Poradce ministra Válka pro etiku, kněz a biolog Marek Orko Vácha například prohlásil: "Máme tu takzvané antivaxery, kteří z různých důvodů, které mi mohou připadat zvláštní a někdy trochu ezoterické, ale které jako člen demokratické společnosti akceptuji, odmítají očkování. Hrozí tu tedy rozkol společnosti, a to nejsou malé věci a musíme je brát v potaz. Proto rozumím tomu, že vláda chce držet společnost v jakési soudržnosti," uvažuje ministrův poradce.
Rozhodnutí přivítal jednoznačně exministr Roman Prymula a známí antivaxeři a jejich iniciativy. Chcípl PES považuje zrušení opatření za "malé vítězství". "Bez aktivního odporu občanů by se to nepovedlo! Dalším cílem Chcípl PES je zastavení a zrušení segregace občanů na základě očkování," uvedli zástupci iniciativy Olert a Janeček. Ohlášené demonstrace o víkendu dle jejich slov i tak proběhnou.
"Povinné očkování po omikronu a dvou letech pandemie je medicínský nesmysl. Politicky to dává smysl vládě v Rakousku. Je to jejich rozhodnutí. Ale česká vláda se rozhodla dobře politicky i medicínsky," říká stomatolog Šmucler.
Kritiků rozhodnutí je ovšem více. Patří k nim publicista Petr Vlk, který si nebere servítky: "Omikron je prý méně závažný. Proto zrušíme komplet Babiše, aby to proběhlo rychleji. Pouze ve firmách to bude jinak – masové šíření omikronu by efektivně nejspíše vyřadilo celé pracovní kolektivy a profesní skupiny. Tomu je třeba zabránit. Takže – firmy si budou testovat sami, aby přijaly včas kompenzační opatření, zajišťující jejich chod a my to podpoříme dvěma účinnými způsoby: Hygieny přestanou trasovat, takže do karantény nepošlou spoluzaměstnance z dílny, kanceláře, provozovny, atd., protože pokud se netrasuje, nelze zjistit, kdo by patřil do karantény. A když už někdo přeci jen v karanténě skončí, pak pět dní je právě tak dost. Ať si epidemiologové říkají, co chtějí. Válek, ale spíše celá Fialova partička, hrají nesmírně drsný celonárodní hazard se zdravím 10,5 milionu obyvatel. Jak tihle plánovači promoření si představují, že budou postupovat, pokud po omikronu přijde další mutace se širokým záběrem, ale tentokrát i s dramaticky většími dopady na zdraví lidí? Národ nedostal sebemenší šanci tomuto globálnímu pokusu s jeho zdravím a covidem ve verzi omikron jakkoliv uniknout. Válek, ale spíše Fiala a spol. rozhodli, že zemi promoří a basta!"
Také imunolog Václav Hořejší uvedl, že opatření mohlo zpomalit průběh nastupující vlny. Hořejší zrušení povinného očkování každopádně nevítá. "Krok správným směrem to rozhodně není. Účelem opatření bylo, aby se poměrně rychle dosáhlo zlepšení odolnosti populace, to se nyní nestane." Hořejší dodal, že efekt zrušení opatření si netroufá odhadovat. "Epidemie je nyní způsobována tak vysoce infekčním virem, že žádná opatření možná nebudou příliš účinná. Na druhou stranu čím přísnější by opatření byla, tím více by se zpomalil rozběh epidemie a odstranilo by se nebezpečí, že příliš mnoho lidí bude najednou nemocných, zahltí se nemocnice a podobně," komentoval odborník.
Podobně se vyjádřil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. "Je to zásadní chyba! Vždyť očkování nejenže stagnuje, ale dokonce klesá."
Epidemiolog Petr Smejkal pouze odkázal na stanovisko Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Ta je pro povinné očkování rizikových skupin, zejména u všech zaměstnanců pracujících ve zdravotních a sociálních službách a v oblasti vzdělávání. Smejkal je přitom součástí nového poradního orgánu vlády Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP).
“Je jasné, že pokud se drtivá většina dospělých nenaočkuje, budeme se v epidemických vlnách trápit dál a dál,“ říká ke zrušení povinného očkování Milan Kubek z České lékařské komory. Je to podle něj špatné rozhodnutí. "Verdikt nyní ještě víc rozdělí společnost. A nakonec stejně na povinné očkování dojde. Jenom se zpožděním, protože nemáme odvážné politiky. V ideálním světě by se nechali lidé naočkovat sami, aby neumřeli a nebyli nemocní, a aby nikoho neohrožovali. Nežijeme v takovém světě, takže je potřeba lidi přimět, aby se naočkovali.“
Zdroj: irozhlas, Vlkovo bloguje, iDNES, MeSES, Seznam Zprávy