pečuj doma

Postoj ke covidu (nejen) v USA poznamenal individualismus

11.11.2021

Tatáž pandemie, ale rozdílné vnímání rizika, které představuje. V mnoha zemích se do postojů společnosti vepsal pocit vlastní neohrozitelnosti, tvrdí studie celkem jednapadesáti zemí. A ukazuje především na země prostoupené silným individualismem, jako jsou USA.

Reakce různých společností na pandemii se liší podle jejich založení. A „kovbojský“ individualismus podle vědy ohledům na zdraví společnosti jako celku nepřeje. |

Data získali autoři práce vydané v magazínu Plos ONE z výzkumu Massachusettského technologického institutu, který se odehrál mezi loňským červnem a listopadem, tedy ještě před nástupem očkování. Odborníci měli díky němu k dispozici odpovědi na otázky jako „Jak vážné by to podle vašeho mínění bylo, kdybyste se nemocí covid-19 nakazil?“ a „Jak důležité je pro vás podnikat kroky k omezení šíření viru ve vaší komunitě?“.

Reakce mužů a žen z jednapadesáti zemí světa poté přiřazovali k žebříčku zemí seřazených podle stupně individualismu nebo kolektivismu, který je charakterizuje. Individualistické společnosti si podle sociologů cení osobního úspěchu a očekávají, že lidé by měli stranit nezávislosti a úsilí o to, aby si vystačili sami. Kolektivistické společnosti oceňují naopak harmonii a očekávají, že lidé budou odhlížet od vlastních tužeb ve prospěch obecnějšího

Analýza výsledků přitom vyjevila základní fakt. Ve státech postavených na individualismu, jako je USA, Kanada, Anglie, Austrálie nebo Nizozemsko, se přesvědčení o tom, že dotyčný koronavirus zvládne bez obtíží, promítlo do postojů ohledně dodržování opatřeních proti šíření koronaviru. Podobně jako je pocit vlastní neohrozitelnosti spojený s rizikovým chováním na silnici nebo nadměrnou konzumací alkoholu, souvisí s náchylností úsilí šíření koronaviru nebo očkování bojkotovat.

 „Kulturní kolektivismus je výsledkem silnějšího pocitu sounáležitosti a vzájemné závislosti a větších ohledů na spokojenost pospolitosti. Tak kolektivismus dokáže podporovat společenské ohledy i vakcinační plány navzdory osobním pocitům, že právě vás covid-19 neohrozí,“ uvádí studie. Za země postavené na kolektivním pilíři označilo Nepál, Pákistán, Trinidad, ale též například Gruzii a Kolumbii.

Jeden z autorů studie James Leonhardt dodává, že klíčem je empatie, tedy ohledy na to, zda se nemocí nakazí nebo na ni dokonce zemřou ostatní. A schopnost odhlédnout od toho, že jsme přesvědčeni, že právě my nemoc zvládneme naopak bez potíží. „Podporou empatie se dají snížit nezamýšlené účinky pocitu neohrozitelnosti na zdraví společnosti za časů pandemie,“ cituje Leonhardta server Nevada Today.

Pro portál Inverse to Leonhardt popsal ještě přímočařeji: „Pokud žiji ve vysoce kolektivistické zemi, nezáleží na tom, jaká očekávání mám ohledně toho, jak nemoc dopadne na mě osobně.“

Inverse doplňuje, že to není první studie, která naznačuje vztah mezi vnímáním pospolitosti a ochotou napomáhat opatřením pro krocení šíření viru. Jiná analýza pak shledala, že v individualistických zemích společnost méně nosí roušky a respirátory.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

25.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.