pečuj doma

Pečující mají s očkováním smůlu. Prý by ho mohli zneužívat

26.4.2021

Chronicky nemocní občané se mohou registrovat k očkování od konce března. Rodinní příslušníci, kteří o ně pečují, na přednostní očkování zatím čekají marně. A to i přesto, že jsou na jejich pomoc chronicky nemocní často bezezbytku odkázáni. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se s očkováním pečujících osob zatím nepočítá.

Byli ovšem úplně zpočátku byli v prioritní skupině společně s chronicky nemocnými.

„My jsme to probírali opakovaně a narazili jsme na problém, jak dobře definovat skupinu těch, kteří ošetřují. Většinou se jedná o nějaké rodinné prostředí, kde je jeden rizikový pacient, o kterého se nestará jenom jedna konkrétní osoba. Nebyli jsme schopni určit množství takových lidí a definovat, kdo na to má nárok,“ odpověděl Arenberger na interpelaci poslankyně Věry Kovářové (STAN), která se na očkování pečujících osob ptala.

„Pokud bychom naočkovali třeba jenom jednu osobu z toho okolí a identifikovali ji jako pečovatele, tak stejně by to situaci nevyřešilo, protože by to ten dotyčný chytil od dalších, kteří by tam byli. A také bychom nebyli ani schopni sledovat, jestli se třeba tento institut nezneužívá,“ dodal Arenberger.

Řekl, že pečující osoby musí počkat, až do doby, kdy nebudou žádná omezení a očkovat se budou moci úplně všichni, což by mohlo být ke konci června. Nedávno ale uvedl, že se počítá s tím, že koncem června by se mohli k očkování začít registrovat osoby od čtyřiceti let výš. Od zítřka to budou teprve šedesátníci.

Organizace, které se péčí o chronicky nemocné pacienty zabývají, ale upozorňují, že neočkovat pečující osoby je velká chyba. Agáta Jankovská, ředitelka Aliance pro individualizovanou podporu, řekla, že například pracovníci sociálních služeb, kteří dělají tutéž práci, přednostní očkování dostávají.

„Již poněkolikáté vypadli pečující o chronicky nemocné pacienty z prioritní skupiny. Považujeme to za zcela nepřijatelné. Domácí pečující zastávají stejnou práci jako pečující v zařízeních, mají tedy stejný nárok na přednostní očkování,“ řekla Právu Jankovská.

Argument, že osoby pečující nejsou riziková skupina, nemůže podle ní obstát. „Velmi podstatná je také otázka, co se stane, pokud někdo z pečujících onemocní. „Odhlédneme-li od faktu, že onemocnění může ohrožovat samotné pečující, bývá neřešitelným problémem, kdo pak pečující o lidi s postižením či chronickým onemocněním zastoupí,“ řekla Jankovská.

„Výmluvy, že by snad mohlo ze strany pečujících dojít ke zneužití přednostního práva k očkování, jsou absurdní a směšné, a to nejen v kontextu ‚papalášských‘ kauz. Nikdo v této zemi není tak důkladně podrobován zkoumání byrokratického státního aparátu jako lidé se zdravotním postižením a jejich pečující,“ dodala.

Podobně mluví také lékařka Karolína Podolská. Podle ní není možné očkovat na jedné straně chronicky nemocné a na druhé straně neočkovat osoby, které o ně pečují.
Podle ní by ministerstvo zdravotnictví mělo určit aspoň jednu pečující osobu z rodiny, která se přednostního očkování domůže. Bát se zneužívání je podle ní neopodstatněné.

„Zneužívání přednostního očkování probíhá od začátku a vědí to všichni. Mít obavy, že by zrovna rodiny chronicky nemocných pacientů zneužívaly očkování, je zvrácené,“ míní lékařka.

Zdroj: Právo

P.S. Jen doplníme, že určit hlavního pečujícího není vůbec nic tak těžkého. Už při žádosti o příspěvek na péči musí být uveden hlavní pečovatel. A většina pečujících příspěvek pobírá. Argumenty ministra Arenbergera proti přednostnímu očkování pečujících nemohou obstát.

(red)

... A první hlasy pečujících

Miluše Kučerová: Pan ministr hlavně zřejmě vůbec netuší, že poskytování péče o chronicky nemocné potvrzuje pečujícím Úřad práce. Předchází tomu posouzení zdravotního stavu zdravotně postiženého a určení stupně závislosti na péči. Osoba pečující je řádně zaevidovaná, stát za ní hradí zdravotní pojištění a péče se započítává jako náhradní doba pojištění na důchod. Takže zneužití opravdu nehrozí a prokázání je jednoduché.

Věra Rosnerová: Že by to pan ministr nevěděl? Hlavně, že k nám chodí neustále kontroly, zda řádně pečujeme...

Matěj Cajthaml: Ještě nemá 90 tis. lidí ze skupiny 80+ druhou dávku, a co je už naočkovaných mladých lidí. Jak se to jen mohlo stát? Mladí učitelé se očkují přednostně ?

Pavka Pavka: Lidé, to řídí náš stát a sedí na ministerstvech vůbec neví, jaká je realita v rodinách o chronicky nemocné pacienty. Určitě by nikoho nenapadlo, zneužít např. očkování. A peníze, které probíráme od státu za to, že pečujeme o členy rodiny nám ani finančně nedovolí někoho dalšího platit za hlídání a celodenní starání se o nemocného člena rodiny. Směšné argumenty....

Zlatuše Juráňová: Pečující jsou,jako vždy, s přehledem ignorováni. Kdo se postará o syna, kdybych onemocněla? Stát?! Je to výsměch!

Zdroj: Novinky

A na závěr ještě rada od čtenářky Pečujeme doma: "Zkuste se domluvit za tohoto stavu s praktickou lékařkou." Ano, to by mohla být snad cesta. Záleží ovšem, jakou praktickou máte...

(red)

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.