pečuj doma

Pacientům s nádory plic významně pomáhají neziskové organizace

4.2.2025

Mezi onkologická onemocnění, která jsou v České republice nejčastější, patří zhoubné nádory plic – ročně jsou diagnostikovány u více než 6 800 osob. Díky neustálému rozvoji diagnostických a léčebných metod také dochází ke zlepšování prognózy pacientů. Zcela zásadní roli v léčebném procesu těšcjhto nádorů hraje podpůrná péče.

Ta každoročně patří mezi témata Světového dne boje s rakovinou, který připadá na dnešek 4. února února. Odhalit nádor už v jeho bezpříznakovém stádiu umožňuje Program časného záchytu rakoviny plic určený pro dlouholeté kuřáky (i bývalé) ve věku 55–74 let. Tím významně přispívá ke zlepšení prognózy pacientů, protože platí, že čím dříve je nádor odhalen, tím vyšší je šance na úspěšnou léčbu a dlouhodobé přežití pacienta.

Onemocnět však mohou i nekuřáci. Každý by proto měl konzultovat s lékařem možné příznaky, jako je přetrvávající kašel, dušnost nebo bolesti na hrudi.

Vedle léčby je důležitá také psychologická a sociální podpora pacientů a jejich blízkých, protože období konfrontace s diagnózou a následné léčby přináší náročné životní změny. Také možnosti podpory se neustále zlepšují, nicméně se mohou lišit podle pracoviště, na kterém se pacient léčí. Existují však neziskové organizace podporující pacienty s nádorovým onemocněním plic, které působí celorepublikově. Edukační platforma Plice.online přináší jejich přehled: 

Moje plíce, z. s.

„Pacientská organizace Moje plíce vznikla s cílem poskytnout podporu pacientům s rakovinou plic a jejich rodinám v nejtěžších chvílích jejich života. Posláním organizace je stát po jejich boku a bojovat za lepší podmínky a péči pro všechny s touto vážnou diagnózou,“ vysvětluje předsedkyně spolku Ilona Mančíková.

Sama je celoživotní nekuřačkou, která prodělala nádorové onemocnění plic a organizaci založila společně s dalšími pacienty. Spoluzakladatelé jsou rovněž nekuřáci, stejně tak i velká část členů spolku. Jejich podpora vychází z osobní zkušenosti a porozumění výzvám spojeným s onemocněním.  

Moje plíce nabízí emocionální, informační a praktickou podporu, aby pacienti a jejich blízcí nebyli na svou situaci sami. Obhajuje jejich práva a usiluje o zajištění přístupu k nejmodernější léčbě. Snaží se také zvyšovat povědomí o rakovině plic, rizikových faktorech a důležitosti včasné diagnózy prostřednictvím osvětových kampaní. 

Amelie, z. s. 

„Amelie je tu pro každého, koho zaskočila onkologická nemoc, osobně nebo v blízkém okolí. Nabízíme možnost bezplatné péče odborníků i laiků s podobnými zkušenostmi v překonávání vážné nemoci. Nabízíme neutrální půdu, kde se může kdokoli, i anonymně, věnovat sám sobě způsobem, který si zvolí,“ vysvětluje ředitelka organizace Michaela Čadková Svejkovská.

Amelie nepropaguje žádný ze způsobů léčby – bez ohledu na to, je-li to klasická či alternativní cesta, ani žádné preparáty či postupy. Dbá na zachování soukromí a svobodné vůle každého, kdo požádá o pomoc.

Pro pacienty s rakovinou plic připravila organizace projekt PROdýchej. Jedná se o webovou stránku a brožuru obsahující praktické informace o možnostech podpůrné péče pro pacienty a jejich blízké.  

Hlas onkologických pacientů, z. s.

Spolek Hlas onkologických pacientů tvoří nestátní neziskové organizace, jež se věnují naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb onkologických pacientů a jejich blízkých. Zasazuje se o dostupnost moderní léčby, návaznost péče, zajištění adekvátního sociálního zabezpečení, jednotnou metodiku posouzení zdravotního stavu a léčby dalším lékařem (tzv. „second opinion“). 

„Ve spolupráci s předními odborníky jsme vytvořili praktického průvodce Cesta pacienta s karcinomem plic. Na stránce hlaspacientu.cz/karcinom-plic je ke stažení průběžně aktualizovaná brožura, která přináší praktické informace o tom, jak by dle odborných doporučení měla vypadat správná cesta pacienta diagnostikou a léčbou. Pomáháme tím pacientům orientovat se v často složité situaci a získat tak více sebevědomí a klidu v náročném léčebném procesu,“ vysvětluje předsedkyně výboru Hlasu onkologických pacientů Petra Adámková.   

Zdroj: Helpnet

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Pacientům s nádory plic pomáhají neziskové organizace

4.2.2025 Mezi onkologická onemocnění, která jsou v České republice nejčastější, patří zhoubné nádory plic – ročně jsou diagnostikovány u více než 6 800 osob. Díky neustálému rozvoji diagnostických a léčebných metod také dochází ke zlepšování prognózy pacientů. Zcela zásadní roli v léčebném procesu těšcjhto nádorů hraje podpůrná péče. více...

NAŠE SALLY: Maminka, moje sestra a já...

3.2.2025 Starám se o maminku, 90 let, drobná, křehká, bydlíme spolu v 1. patře rodinného domu. V přízemí bydlet nelze. Zatím dobře chodí a drobnou pomocí vše zvládá. Ale je slabá, často kašle, protože má chronické obtíže s plícemi. Co bych pro ni mohla udělat, abych jí ulehčila a zpříjemnila život? A také mě trápí situace s mojí sestrou, která má o maminku jen minimální více...

INFO: Pochod pro mozek. Můžete uspořádat i svůj vlastní

2.2.2025 Připojte se v od 10. do 16. března 2025 k osvětové akci Pochod pro mozek a připomeňte tím svému okolí, že pro správnou funkci mozku je potřeba se ideálně pravidelně hýbat, vyzývá organizace Právě teď! o.p.s, Ale můžete uspořádat i vlastní pochod – je to jednodušší, než myslíte! Svolejte své přátele, zapojte sousedy, knihovny, seniorské či turistické kluby. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.