pečuj doma

Online pohotovost na jihu Čech funguje. Lékaři pomohou

14.8.2024

Jihočeský kraj zavedl jako první v Česku novinku, která má odlehčit lékařům a roztřídit pacienty. Ti totiž ordinace často zahlcují. Online pohotovost je podle vedení kraje krokem do budoucna. V prvním týdnu se do systému přihlásilo 14 tisíc lidí z regionu. Funguje v nepřetržitém provozu a pacient nečeká déle než dvě minuty.

Zažívá to řada Jihočechů. Se zraněním nebo nevolností spěchají do nemocnice. Tam si sednou na pohotovosti do čekárny, kde často tráví i více než hodinu. Tomu chce nyní zamezit vedení Jihočeského kraje, které od začátku srpna jako první v republice spustilo takzvanou Jihočeskou pohotovost.

Kdo na ni zavolá, tomu lékař online na dálku pomůže stanovit první diagnózu a rozhodne, zda je pro pacienta nutné spěchat do nemocnice. Podle hejtmana Martina Kuby se ukazuje, že v ČR je i kvůli nedostatku lékařů čím dál obtížnější udržovat pohotovostní služby.

„Nová služba je nonstop zcela zdarma. Lékaři prostřednictvím videohovorů mohou poskytnout základní diagnózu pacientům. Hned první den se registrovalo přes šest tisíc klientů a službu využilo 84 lidí, z toho čtvrtina dětí. Nakonec se vše vyřešilo pomocí konzultace a nikdo z nich nemusel fyzicky navštívit lékaře,“ přibližuje první zkušenosti Kuba.

Aktuální údaje o využívanosti služby za prvních sedm dní ukazují, že se ke službě registrovalo téměř 14 tisíc Jihočechů. „Lékaři s pacienty řešili přibližně 500 případů, z toho necelou třetinu online ošetřených pacientů tvořily děti. Průměrná doba čekání na ošetření lékařem, tedy na to, až se lékař po zadání požadavku pacientovi ozve zpět, je méně než dvě minuty,“ nabízí nová data vedoucí krajského odboru zdravotnictví Ivana Turková.

Online pohotovost má podle ní primárně sloužit lidem, kteří nejsou v přímém ohrožení života. „Nemá poskytovat neodkladnou či akutní péči, ale může fungovat jako alternativní kontakt mezi pacientem a lékařem. Pomocí videohovorů lze posoudit a navrhnout pacientovi vhodný individuální léčebný postup a zároveň vystavit eRecept na léky,“ doplňuje Turková.

Zdroj: idnes.cz

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Ministr Válek zdravotníkům už více nenabídne

17.10.2024 Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zaujmout odboráře se cítí zástupci zdravotníků uraženi, stejně jako celým dosavadním průběhem vyjednávání. Podle odborářů žádný ministerský návrh nesplňuje parametry dohody. více...

PTÁTE SE: Obávám se, že dcera nezvládne sociální šetření

16.10.2024 Dospělá dcera pobírá invalidní důchod 3. stupně, dále je omezena ve svéprávnosti k právním úkonům. Nyní jí bude končit příspěvek na péči a bude přezkum. Dcera je autista, má panické ataky, úzkosti a velmi se bojí úřadů. Když u nás byla úřednice ohledně svéprávnosti, strachy se pomočila. Při vyřizování svéprávnosti lékař, který byl u nás více...

ZPRÁVY: Začala registrace na 24. ročník konference INSPO

15.10.2024 Program konference INSPO, která proběhne v sobotu 23. listopadu v Kongresovém centru Praha, opět nabídne průřez novinkami v oblasti technologií pro uživatele se specifickými potřebami. V dopolední plenární sekci se můžete těšit například na příspěvek o léčbě ochrnutí pomocí elektroakupunktury metodou AC-TIVE ENF. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.