Onkologičtí pacienti oslaví 4. června život
Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí 4. června kromě bývalých či současných pacientů i lékaři.
Nebude chybět hudba, módní přehlídka a workshopy zaměřené na kvalitní život po prodělané onkologické léčbě. Akce začíná v 10 hodin v pražském Tyršově domě.
„Touto akcí chceme upozornit na problematiku onkologických onemocnění a vyzdvihnout kvalitu života pacientů, kteří rakovinu prodělali. Survivorship Day je určen nejen pro ty, kteří onemocněli, ale i pro jejich rodiny a širokou veřejnost,“ přibližuje Petra Adámková, předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů (HOP).
„Naším cílem je co nejvíc pacientům zjednodušit návrat do běžného života. Na místě jim proto poradíme, jakým způsobem by se o sebe měli po léčbě starat, ať už se to týká výživy, nebo fyzické aktivity. Upozorníme je i na to, co si mají hlídat a jak dbát na prevenci,“ dodává Adámková.
Pacienti se na akci budou moci setkat s mnoha odborníky. Na Survivorship Day dorazí výživový poradce Petr Havlíček nebo docentka klinické psychologie Laura Janáčková, kteří zde budou přednášet a společně se zapojí také do moderované diskuze.
„V současné době se onkologické onemocnění dotýká v nějaké formě téměř každé rodiny. V aktivitách pacientských organizací věnujících se nemocným s onkologickou diagnózou i pacientům po úspěšné léčbě a jejich příbuzným proto vidím velký smysl. Sdílení základních informací srozumitelnou formou, orientace v problematice konkrétního onemocnění a aktivní přístup k prevenci a péči po onkologické terapii může zlepšit toleranci léčby a vést k úspěchu terapie a podpoře zdraví,“ zdůrazňuje MUDr. Martina Zimovjanová, Ph.D., primářka Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pro návštěvníky Survivorship Day bude připraven i doprovodný program zahrnující workshopy zaměřené na zkvalitnění života a hudební vystoupení.
„Rádi bychom, aby na Den onkopacientů přišly celé rodiny. Na místě budou výtvarné dílny pro děti, možnost focení nebo malování na obličej. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet onkojógu a tchaj-ťi a pro ženy bude připraveno make-up poradenství. Vše vyvrcholí charitativní módní přehlídkou onkologických pacientů,“ upřesňuje organizátorka Nikol Pazderová, členka Výboru HOP.
Oslavovat svůj život bude při akci i ona sama, protože ve 23 letech onemocněla rakovinou prsu. „Podstoupila jsem agresivní chemoterapii a pak i oboustrannou mastektomii. Díky výborné péči lékařů jsem ale vše zvládla a svůj život jsem si, podobně jako mnoho ostatních, dokázala vybojovat. O to větší smysl v akci Survivorship Day vidím,“ říká dnes 35letá Nikol.
Na konci roku 2020 žilo podle dat Ministerstva zdravotnictví v České republice s onkologickou diagnózou více než 457 000 osob. Takové množství pacientů s rakovinou může žít díky tomu, že došlo k velkému posunu v léčbě onkologických onemocnění.
„Nabízí se daleko lepší možnosti, než tomu bylo dříve, například imunoterapie, biologická či přesně cílená léčba. Aby byly šance pacientů na vyléčení co nejvyšší, je velmi důležité diagnostikovat nemoc včas a začít s léčbou ihned,“ vysvětluje Petra Adámková.
Se svými kolegy z Hlasu onkologických pacientů se snaží nemocným proces jejich léčby co nejvíce usnadňovat.
„Ideální je, pokud se pacienti dostanou do komplexního onkologického centra, kde jim multidisciplinární týmy poradí, co je pro ně nejlepší. Mnohdy je ale těžké rychle se zorientovat v celém systému. Proto jsme v naší organizaci pro pacienty začali připravovat jednoduché návody, mapy, kterým říkáme Cesta pacienta. Měly by pro ně být základním vodítkem v jednotlivých krocích léčby,“ dodává Adámková.
Zpracovanou už má HOP Cestu pacienta s karcinomem prsu a Cestu pacienta s karcinomem děložního hrdla. V současné době připravuje mapy i pro další diagnózy, jako jsou rakovina prostaty a plic.
O Hlasu onkologických pacientů
Hlas onkologických pacientů je spolek, který sdružuje nestátní neziskové organizace (pacientské a podpůrné organizace), které se věnují naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb onkologických pacientů a jejich blízkých. Poskytuje konzultace a poradenství k jakémukoli typu onkologické diagnózy. Více informací a program Survivorship Day na www.hlaspacientu.cz.
Barbora Mertová
Zdroj: Helpnet