pečuj doma

Omikron se může stát dárkem lidstvu? Jasno bude brzy

30.11.2021

Nová mutace koronaviru může místo zhouby přinést naději. Covid vyvolaný variantou omikron z jihu Afriky se totiž zatím chová jako méně nebezpečný, zároveň se ale jeví nakažlivější. A právě tahle kombinace by mohla nákazu konečně přesunout do kategorie běžných viróz. Jasno bude už za dva týdny.

„Pokud se prokáže, že omikron způsobuje mírnější formu onemocnění, byl by to dárek k Vánocům,“ napsal na Twitteru německý zdravotnický expert a možný příští spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Dodal ale, že je třeba počkat, jak se bude virus chovat v tělech starších hostitelů.

Podle dosud shromážděných dat z Jihoafrické republiky, která se stala prvním ohniskem nové mutace koronaviru, varianta omikron vyvolává méně závažné potíže, jako je únava, bolest hlavy a bolesti svalů, zdá se ale, že nepůsobí život ohrožující komplikace, zejména pak akutní dechovou tíseň, kvůli níž pacienti potřebují kyslík a napojení na dýchací přístroje nebo mimotělní oběh.

Lékařka Angelique Coetzeeová, která byla první, kdo omikron u pacienta prokázal, a ošetřovala už sedm nakažených, je toho názoru, že se nové mutace není třeba obávat.

„To, čeho jsme svědky tady v Jižní Africe, a uvědomte si, že jsem v epicentru, je opravdu velmi mírný průběh. Stav pacientů se zlepšil dva nebo tři dny poté, co jsme je viděli,“ řekla Daily Mailu.

S nákazou omikronem zatím nebyl hospitalizován žádný pacient ani jí nikdo nepodlehl. Nebývalých 32 mutací na spike proteinech, které ještě na konci minulého týdne děsily experty z celého světa, se mohou ukázat jako evoluční krok k tomu, aby virus byl snáze přenositelný, ale méně nebezpečný. To je stav, k němuž inklinují všechny patogeny, protože je to pro ně z dlouhodobého hlediska výhodnější.

Život ohrožující komplikace při nákaze covidem se nicméně u ostatních variant vyskytují s odstupem až dvou týdnů od infekce. Je proto třeba se závěry ještě počkat.

Variantu koronaviru, nyní označovanou jako omikron, poprvé identifikovali minulý týden výzkumníci v Jihoafrické republice. V uplynulých dnech ji zaznamenala také řada dalších zemí včetně Evropy a také Česka. Obavy omikron už budí po celém světě a mnoho států kvůli ní již zpřísnilo podmínky vstupu.

Zdroj: Novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

25.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.