pečuj doma

Ombudsman Křeček má vysvětlit výroky o Romech

28.2.2022

Evropská komise žádá ombudsmana Stanislava Křečka, aby vysvětlil své výroky na adresu Romů. Zaslala mu dopis, v němž vyjádřila vážné znepokojení. Křečkovy výroky mají odrazovat příslušníky této menšiny od toho, aby se se svými problémy na ombudsmana obraceli.

Autoři doložili i jednotlivá Křečkova vyjádření. „Komise obdržela stížnost na hanlivé výroky pana Křečka. Úřad zaslal panu Křečkovi dopis s vyjádřením vážného znepokojení a žádostí o vysvětlení těchto tvrzení,“ sdělila Evropská komise ČTK.

Podotkla, že podle směrnice EU o rasové rovnosti mají instituce, které mají rovné zacházení na starosti, podporovat přístup bez diskriminace na základě etnického původu.

Na Křečkův přístup si před rokem stěžovalo 16 organizací a pět romských členů rady vlády pro záležitosti romské menšiny tehdejšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a poslancům minulé Sněmovny. Vyzvali je, aby se od ombudsmanových výroků distancovali. Podle nich Křeček svými slovy posiloval protiromské předsudky, rozdmýchával nenávist a znevážil svůj úřad.

Veřejný ochránce práv mimo jiné loni v lednu na webu svého úřadu ve svých připomínkách k připravované strategii romské integrace uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že „devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality“.

Podobně se vyjádřil i nedávno. Na svém blogu mimo jiné napsal, že „na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá“.

S ombudsmanovým stanoviskem k chystané strategii romské integrace tehdy nesouhlasila jeho zástupkyně Monika Šimůnková. Pak oznámila, že ji veřejný ochránce stáhl ze tří vládních rad, kde zasedala za jeho kancelář.

Křeček poté jen řekl, že Šimůnkovou z rad neodvolal a ze zákona je jejich členem on.

Bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) tehdy označila ombudsmanovu kritiku nehotové integrační strategie za nestandardní a jeho připomínky k ní za nepravdivé.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.