Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády
Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Šimáčková Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník.
Hlavním měřítkem při posuzování přihlášených děl je to, jak může přihlášená práce oslovit širokou veřejnost, seznámit ji s tématem zdravotního postižení a pozitivně ovlivnit její přístup k tomuto tématu. Cílem je vyzdvihnout především ta díla, která přináší pozitivní a nezkreslený obraz o životě lidí s postižením.
Tisková kategorie
I. cena: Zuzana Hronová: Žijeme těžký příběh, ale každý den stojí za to, říká máma těžce postižené dcery
Autorka popisuje život rodiny Jindry Landové, jejíž dceři, jedenáctileté Mie, postupně ochabují svaly kvůli svalové dystrofii. Matka se snaží skloubit péči s prací. Navzdory těžkostem rodina nerezignovala na své sny, cestuje po světě, s vozíkem sjíždí horské terény i sjezdovky. Článek kromě inspirativního příběhu rodiny, jež bere svůj úděl jako výzvu k překonání, nikoli jako ránu osudu, přináší i vhled do role neformálního pečujícího a postupné snahy MPSV jejich postavení zlepšit. Článek je součástí seriálu Deníku.cz a projektu Neviditelní Nedáme je do ústavu.
II. cena: Eliška Půhoná: Praha bezbariérová? Nevidomí nám ukázali, s jakými překážkami se každý den potýkají
Autorka v reportáži přibližuje formou rozhovorů „neveselou“ realitu – spolu se třemi nevidomými se postupně vydává do míst dopravních uzlů hlavního města Prahy a popisuje aktuální problémy bariérovosti zejména pro zrakově postižené.
III. cena: Kristýna Mariáková: Kdo má právo vyučovat (český) znakový jazyk a edukovat o sluchovém postižení
Autorka ve svém textu upozorňuje na nešvary, které se v této souvislosti objevují - například na pochybné vzdělávací kurzy českého znakového jazyka s nekvalitními lektory. Text je dostupný správné cílové skupině – tedy učitelům, detekuje i to, že uvnitř komunity neslyšících probíhají diskuze o tom, kdo by měl vyučovat a edukovat o znakovém jazyce.
Televizní kategorie
Hlavní cena: Alan Lederer, Marie Málková: Česká televize, Klíč č. 4/2024
Někteří lidé se kvůli svému postižení nemohou sami pohybovat ve světě reálném, ale ani v tom virtuálním. Přitom aktivní komunikace s okolím je klíčová. Naštěstí se objevily moderní technologie umožňující ovládat osobní počítače různými způsoby. Díky nim lze diktovat textové dokumenty, reagovat na elektronickou poštu a navštěvovat internetový prohlížeč.
Tento díl magazínu Klíč se soustředí na životní příběhy lidí s roztroušenou sklerózou, spinální svalovou atrofií a Guillainův–Barrého syndromem. Ten postihl i známého recitátora Alfreda Strejčka, který se podělil o svůj životní příběh i zkušenosti. Pořad by měl inspirovat všechny, kteří jsou zatím komunikačně znevýhodněni, ale touží po spojení s lidmi prostřednictvím počítače ovládaného jejich hlasem. Zkrátka ty, kteří i přes nepřízeň osudu dostávají šanci znovu si užívat života.
Zdroj: Helpnet (kráceno)