O Sputnik je v Evropě zájem, ale my s ním nepočítáme
Ve středu zájmu se ocitá ruská adenovirová vakcína Sputnik V. Podle zpráv z Číny dobývá čínský trh a možná se ji podaří brzy proniknout i do Evropské unie. Je totiž levná a má vhodné podmínky skladování od 2-8 stupňů Celsia a také vysokou deklarovanou účinnost. Zvláště, když experti z Izraele a Británie zpochybňují účinnost vakcíny Pfizer.
V únoru by Sputnik V měl být k použití v Maďarsku. Řekl to dnes Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. „Kvůli váhavosti EU jsme nuceni opatřit si pro naše obyvatele vlastní zdroje vakcín,“ uvedl.
Rusko včera požádalo o schválení vakcíny Sputnik v Evropské unii u agentury EMA. Německá kancléřka Angela Merkelová na to reagovala tím, že nabídla Rusku podporu při všech dalších krocích ohledně Sputniku V. Pokud EMA vakcínu schválí, lze podle Merkelové hovořit o společné výrobě a použití. O výrobě ruské vakcíny v Německu se už diskutuje, řekl podle agentury DPA Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic. Několik unijních zemí podle něj projevilo „vážný zájem“ o preparát. Podle agenturních informací mezi nimi není Česko. Už dříve proběhla informace, že i Británie uvažuje o společné výrobě a spolupráci Sputniku s AstrouZeneca.
Česko včera potvrdilo, že se na nákup Sputniku V nechystá. „My pracujeme s vakcínami schválenými EMA. Produkce nabíhá postupně u všech výrobců vakcín. Takže i kdybychom my nyní objednali vakcínu z Ruska nebo Číny, měli bychom ji tady v září a to nedává smysl. Evropská unie má objednáno dost vakcín, jde o 2,3 miliardy kusů,“ uvedla státní tajemnice pro Evropské záležitosti Milena Hrdinková.
(red)