Nutno stále opakovat: Očkujme staré, stačí první dávka
Chce Česká republika zachránit, co největší počet životů? Někdy to vypadá, že buď ne anebo, že stále přes mnoho příkladů, jsme nepochopili, co k tomu vede. Poslední příklad: Ukazuje se, jak důležitá je pro záchranu životů už první dávka vakcín. A vzhledem ke skladbě zemřelých je zjevné, že rozhodující je naočkování skupin nad 65 let.
Novinky přinesly o tom další důkaz. Citujeme z jejich textu:
Vakcíny proti koronaviru jsou účinné už po první dávce potvrdila praxe. Sedmidenní průměr nakažených klesl v Británii i Izraeli, tedy ve státech, kde se podařilo rychle očkovat. Křivka Česka je v porovnání s těmito zeměmi diametrálně odlišná.
Rychlé naočkování první dávkou, především u rizikových skupin, se vyplatilo oběma zemím. Británie dokonce, místo doporučených tří týdnů, očkovala druhou dávkou až po dvanácti týdnech. Risk, za který vláda sklidila kritiku, se ale vyplatil. Riziko hospitalizace u lidí nad 80 let kleslo o 80 procent.
„Jedná se o další důkaz toho, že vakcíny snižují počet infekcí a zachraňují životy,“ uvedla Mary Ramsayová z Anglického úřadu pro veřejné zdraví. Británie dosud jednou dávku naočkovala 33 procent obyvatel a sedmidenní průměr nakažených v zemi klesl na 86 nakažených na milion obyvatel.
Izrael alespoň jednou dávkou naočkoval přes 58 procent obyvatel a nově nakažených má 344 na milion obyvatel.
Česká republika v porovnání s oběma státy vychází nejhůř, protože dosud naočkovala 6 procent obyvatel. Nově nakažených přitom ke čtvrtku měla 1086 na milion obyvatel.
„Je to důkaz efektivity vakcíny po podání první dávky, který je z reálného světa,“ uvedl ke studii z poloviny února profesor Ejal Lešem z Šebovy nemocnice, největšího izraelského zdravotnického zařízení.
V závěru Novinky uvádějí, že v Británii se očkuje denně 350 tisíc lidí denně, u nás, že se rychlost zvýšila a za čtvrtek a pátek bylo naočkováno 90 tisíc lidí.
Dlužno dodat, že oba státy se výrazně zaměřily na seniory. Bohužel u nás jsou v očkovacích centrech v těchto dnech učitelé, často, jak vidíme v televizních záběrech, mladí učitelé. Jsme zřejmě jedinou zemí na světě, kde jim dáváme přednost před seniory.
Dle tzv. Finnovy analýzy, všeobecně ve světě uznávané, se pravděpodobnost záchrany lidského života velmi liší podle toho, koho očkujeme. Vakcinace 20 obyvatel domova seniorů zachrání jeden život, stejně jako vakcinace 160 seniorů nad 80 let nebo 350 seniorů ve věku 75–79 let. Abychom ale zachránili jeden život pro skupinu pod 50 let, museli bychom naočkovat 47 tisíc lidí.
Pokud bychom nyní tedy naočkovali 100 tisíc lidí pod 50 let (a tím pádem nenaočkovali 100 tisíc lidí nad 65 let), zachráníme tím pouze několik životů mladších ročníků.
Proč to je právě v České republice tak těžké pochopit?
Zdroj: red. a Novinky