pečuj doma

Nulový rozvoj komunitních pobytových služeb pro postižené

26.2.2024

Nulový rozvoj komunitních pobytových služeb pro lidi s postižením na území hlavního města. Schválená výstavba nového pavilonu v Krásné Lípě, tedy daleko od Prahy. Zastavený projekt case managementu, tedy průvodce péčí, který spojuje odborníky a služby k stabilizaci životní situace a posílení lidí, aby využívali své schopnosti a zvládali vlastní život.

To jsou podle rodičů dětí s postižením ze spolku Péče bez překážek jen některé negativní příklady z prvního roku fungování pražské koalice.

Aktuální “pražská vláda” má za sebou rok ve vedení radnice. Spolek rodičů dětí s postižením, Péče bez překážek, tento rok hodnotí jako promarněný. V Praze nevznikají komunitní pobytové služby, projekt case managementu byl zastaven a pražská koalice plánuje nové investice do velkých ústavů mimo Prahu.

A to přesto, že Alexandra Udženija těsně před svým zvolením v únoru 2023 prohlásila, že “Kvalitní péče musí být pro Pražany dostupná primárně v Praze, tedy tam, kde většina z nich strávila celý svůj život.” Místo toho nyní plánuje výstavbu nového pavilonu v Krásné Lípě. 

“Tato praxe je pro nás, rodiče dětí s postižením, zcela nepřijatelná”, říká Jarmila Neuwirthová ze spolku Péče bez překážek a pokračuje: “Naše děti jsou zvyklé žít v Praze, mají zde svou rodinu, příbuzné, známá a oblíbená místa. Vzhledem ke svému postižení jsou často na obojí velmi fixovány. Přejeme si, aby se mohly osamostatnit jako ostatní, ale chceme s nimi zůstat v kontaktu. Nedostupnost sociálních služeb a nemožnost sdílené péče nás však žene na kraj propasti - pečovat až do totálního vyčerpání nebo se dítěte zřeknout a poslat ho do ústavu kdesi v pohraničí”. 

I když v prosinci 2023 Rada i Zastupitelstvo hlavního města schválily nákup objektu v Praze Hloubětíně pro vybudování denního stacionáře pro klienty s mentálním postižením, míst v denních stacionářích je potřeba mnohem víc. Z výzkumu organizace Péče bez překážek z roku 2021 vyplývá, že v Praze chybí cca 100 míst v denních stacionářích pro mladé lidi s postižením po ukončení povinné školní docházky. Je velmi smutné pozorovat, že tak bohaté město jako je Praha, neumí nebo nechce podpořit rodiny dětí s postižením, aby mohly žít důstojný život.

Přitom programové prohlášení Rady HMP uvádí: Finančně spravedlivý a stabilní systém podpory sociálních služeb zajišťující pomoc a podporu potřebným osobám budeme dotvářet a udržovat primárně na území Prahy. Podpoříme tvorbu nových kapacit komunitních pobytových a odlehčovacích služeb, poskytujících služby rodinám i dětem se zdravotním postižením s vysokou intenzitou potřeby péče (například osoby s PAS+). 

Rodiče ze spolku Péče bez překážek jsou zklamaní: “Navzdory slibům paní náměstkyně Udženiji se situace rodin dětí s postižením v Praze nezlepšila”, hodnotí Neuwirthová.

(jn)

Zdroj: HELPNET

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.