NRZP v nejistotě ohledně připomínek k nové dávce
Dávka státní sociální pomoci je tvořena 1 až 4 složkami, kterými jsou: složka zohledňující náklady na bydlení (dále „složka na bydlení“), složka zohledňující náklady na živobytí (dále „složka na živobytí“), složka zohledňující potřeby nezaopatřeného dítěte (dále „složka na dítě“) a složka zohledňující příjmy z pracovní aktivity (dále „pracovní bonus“).
Výše dávky na kalendářní měsíc se stanoví jako součet jednotlivých složek dávky, který se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
NRZP ČR uplatnila v připomínkovém řízení řadu pozměňovacích návrhů. Všechny pozměňovací návrhy byly zaměřeny na změkčení některých částí návrhu zákona pro osoby se zdravotním postižením, případně seniory. Naše připomínky však MPSV ČR neakceptovalo, proto jsme se rozhodli připravit alespoň některé naše připomínky pro poslance a zároveň jsme je poskytli MPSV ČR. Konkrétně jsme jednali s paní vrchní ředitelkou Ivou Merhautovou, která má v gesci uvedený zákon. Na posledním jednání však paní vrchní ředitelka prohlásila, že od nás nic nedostala. Je to zvláštní, protože odeslaný email s připomínkami máme samozřejmě k dispozici. Snažili jsme se během posledních čtrnácti dnů oslovit paní vrchní ředitelku ještě telefonicky a SMS zprávami, aby s námi projednala naše připomínky. Bohužel jsme byli neúspěšní, a tak dnes nevíme, zda MPSV ČR doporučí naše připomínky poslancům.
Nyní půjde návrh zákona do druhého čtení a my se samozřejmě pokusíme jednat s jednotlivými poslanci, abychom prosadili naše pozměňovací návrhy. Meritem našich návrhů je, aby v ustanoveních zákona, kde dochází ke změkčení parametrů pro přiznání dávky, ale přitom se požaduje, aby všichni členové domácnosti byli tzv. „zranitelnými osobami“, chceme, aby stačilo, že jeden člen domácnosti je zranitelnou osobou. Zranitelné osoby jsou především příjemci ID 2. a 3. stupně, osoby starší 68 let, příjemci příspěvku na péči ve III. a IV. stupni a samozřejmě malé děti. Tuto změnu požadujeme proto, že například když je v domácnosti člověk s těžkým zdravotním postižením, tak se musí v celé domácnosti zvýšit teplota, je vyšší spotřeba elektrické energie a taková osoba má zpravidla nějaké přístroje, které odebírají energii. Většina těchto lidí se zdravotním postižením, ale i seniorů, užívá nějaké léky, které mnohdy jsou s vyšším doplatkem, nebo je přímo musí hradit sami.
Věříme, že naše pozměňovací návrhy budou nakonec některými zákonodárci podány a potom bychom vás vyzvali, abyste apelovali na zákonodárce k podpoře našich návrhů.
Mgr. Václav Krása, NRZP