Německo začalo vytvářet velké rezervy léků. Leká tím sousedy
Kvůli výpadkům se Německo rozhodlo nahromadit ve svých skladech půlroční zásoby léků. Pro dostupnost léků v okolních zemích v příštích měsících je to vážné riziko. Další země o podobných krocích uvažují. Výrobci léčiv i politici členských zemí mluví o porušení principů solidarity. EU hledá, jak problémům s dodávkami léků čelit, a čeští zástupci jsou v tom aktivní.
Německé zdravotní pojišťovny skoupí z evropského trhu významné množství léčiv. Podle tamního zákona z loňského roku jsou součástí nových tendrů na léky šestiměsíční rezervy. Česká iniciativa se snaží dosáhnout toho, aby se udělal v podobných aktivitách jednotlivých evropských států pořádek na evropské úrovni. Evropské orgány ovšem mohou ovlivňovat rozhodnutí členských států v této oblasti jen nepřímo. Navíc dopady německého zákona v nejbližších měsících na evropský trh nastanou, i kdyby se nakonec tamní politici rozhodli i na základě argumentů sousedních států a Evropské unie do budoucna tento zákon zase změnit.
O problému s rozhodnutím Německa vytvořit šestiměsíční zásobu u všech léků, které tamní zdravotní pojišťovny zajišťují prostřednictvím tendrů, se mluví už delší dobu.
„Někdy v dubnu se k nám začaly dostávat informace o tom, že několik členských států EU, nás konkrétně nejvíc trápí Německo, připravilo nebo už přijalo národní legislativu, která dává držitelům rozhodnutí o registraci povinnost vytvářet národní zásoby léků,“ řekla Kateřina Baťhová, ředitelka Odboru mezinárodních věcí a Evropské unie Ministerstva zdravotnictví.
Na problém v dubnu upozornila evropská asociace výrobců generických léčiv Medicines for Europe. „Zvýšení zásob vyhrazených pro německý trh by vážně ovlivnilo dostupnost (často život zachraňujících) léků v jiných členských státech, zejména v zemích střední a východní Evropy,“ varovala asociace ve svém vyjádření a vyzvala Evropskou komisi, aby nepřiměřené národní zásoby regulovala.
Legislativa v Německu počítá s šestiměsíčními zásobami u všech léčiv po patentové ochraně, které zdravotní pojišťovny soutěží v tendrech. To znamená, že se to týká většiny generických léčiv v Německu. „Pro menší země střední a východní Evropy, tedy i pro Česko, bude problémem nová německá legislativa, která přikazuje farmaceutickým firmám dodávajícím léky v rámci tendrů tamních zdravotních pojišťoven mít až šestiměsíční zásobu těchto léčiv ve skladech v Německu. Přitom přes tendry procházejí až dvě třetiny léčiv spotřebovávaných léků v Německu. Podobnou legislativu zvažují ve Francii či Rakousku,“ upřesnila na začátku června Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), která je členem Medicines for Europe. „Šestiměsíční skladová zásoba všech léčiv spotřebovaných v Německu představuje 25 procent dodávek v celé EU! Je to takový objem léčiv, který odpovídá celoroční spotřebě léků v jedenácti zemích střední a východní Evropy včetně ČR. Taková legislativa, která popírá princip solidarity v přerozdělování léčiv v rámci EU, může vést k vysátí léčiv z menších trhů, aby se splnily povinnosti německého regulátora. To vnímáme jako aktuálně největší hrozbu v zajištění dostupnosti léků pro pacienty v Česku,“ uvedl tehdy výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.
Zdroj: Medical Tribune