pečuj doma

Nejsme schopni dodržovat ani základní věci, říká Smejkal

21.11.2021

Povinné očkování pro zdravotníky, sociální pracovníky a učitele, testování ve firmách dvakrát týdně a zkrácení doby mezi dávkami očkování. To podle epidemiologa Petra Smejkala bohužel chybí v aktuálních vládních opatřeních, které budou platit u nás od pondělí, tedy od zítřka.

Tato opatření, respektive co v nich chybí, komentuje Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEMu a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

„Do lockdownu zase spadneme, ale to nebude proto, že jsme ho měli už zavést, ale protože to, co máme dělat nyní, se nedělá,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Epidemiolog také dodává, že je zásadní zavést povinné očkování pro konkrétní profesní skupiny. Připouští, že by to mohlo vyvolat vlnu nevole, podobně jako ve Francii.  Ale u toho, kdo přichází do kontaktu s ostatními, je povinnost očkování na místě. Když vidím trend tohoto týdne, stačit to asi už nebude, rád bych se mýlil.

Kdy budeme vědět, zda opatření jsou nebo nejsou účinná?

Vždy to pozorujeme s dvou nebo třítýdenním zpožděním. Co pozoruji, tak se hodně zvyšuje zájem lidí o očkování, i v našem očkovacím centru. Mohli bychom se zájmem o očkování epidemii brzdit. Efekt očkování uvidíme ale až před Vánoci, ale to už bude pozdě. Musíme teď především masívně testovat v podnicích a školách a trasovat.

Někteří odborníci říkají, že by opatření měla být restriktivnější, že by se měly opravdu omezit kontakty mezi lidmi, třeba částečným lockdownem. Co si o tom myslíte?

Zatím bychom mohli mluvit o velkých akcích. Ale máme problém hlavně s vymáháním. Pokud se konají akce, kde je 1000 lidí a nikdo nemá respirátor, což vím, že se děje, tak to je průšvih. Nemocnice už se zahlcují, nevím, jak moc potřebujeme chodit na fotbal.

Jak lépe by se měla opatření vymáhat? Posílit namátkové kontroly?

Tak, že zajistíte, že tam nevnikne nikdo, kdo nemá Tečku nebo covid pass, tady opravdu nemusí být test, ale očkování nebo prodělaná nemoc. A také že lidé bez respirátoru dostanou pokutu. Což musíte mít ve vnitřních prostorách, třeba na fotbale nebo basketbalovém utkání. Když se to bude dodržovat, nemusí se omezovat počet lidí.

Říkáte, že očkování má být povinné. Pro které konkrétní skupiny?

Určitě ano. To je věc, která ve vládních opatření chybí. Povinné očkování pro vybrané profesní skupiny. Tedy zdravotníci, pracovníci sociálních službách a učitelé.

Lze to u nás opravdu zavést? Nevypukly by demonstrace jako například ve Francii?

Byly by demonstrace jako ve Francii, samozřejmě. Demonstrace ale budou vždycky. Stát by se toho neměl bát. Jsou to ale profese, kde mluvíte k ostatním, staráte se o druhé a tím je ohrožujete. Proto u těchto profesních skupin. Tam, kde jste sám na svém, se nařizuje hůř. Pro kohokoliv, kdo přichází do kontaktu s pacienty, žáky, seniory, je povinnost očkování v této době rozhodně na místě.

Zdroj: Seznam zprávy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

25.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.