Zvyšování platů zdravotníků je nemravné. Vznikl aspoň kompromis
„Musíme počítat s tím, že i s navýšením tabulkových platů zdravotníků o 6 %, porostou ve všech segmentech zdravotnictví také úhrady,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch Adam po jednání rady Poskytovatelů zdravotních služeb v České republice. Šesti procentní navýšení je v podstatě kompromis.
„Podařilo se, že se nebudou jen selektivně zvyšovat tarify, jak chtěly odbory vedené paní Žitníkovou (předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková – pozn.), což by bylo pro mnohé provozovatele zdravotních služeb zničující. Takhle se snad podaří zvýšit mzdy všem, kteří si to zaslouží a současně i zlepšit péči o pacienty,“ doplnil Vojtěch. Růst platů zdravotníků požadovala od počátku Česká lékařská komora a odbory, a to ve výši 10 %. Zástupci praktických lékařů pro děti, ambulantních specialistů, Hospodářské komory ČR a dalších organizací v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi uvedli, že desetiprocentní růst považují za neadekvátní a „v rozporu s dobrými mravy,“ neboť platy ve zdravotnictví rostly v posledních letech víc než v jiných oborech. V jejich vyjádření dále stálo, že: „…Již dnes tvoří osobní náklady u některých poskytovatelů až 90 % veškerých nákladů, což jim znemožňuje investovat odpovídající prostředky do modernizace, ale často i do rekonstrukce a běžné údržby zastaralých budov.”
Lékaři si jen za loňský rok polepšili o 11 %. Jejich plat prolomil symbolickou hranici 100 tisíc korun, ovšem pouze u lékařů mužského pohlaví ve státních nemocnicích. Vyplývá to z dat, která Český statistický úřad (ČSÚ) publikoval ve svém časopise. Průměrný výdělek činil loni 74 210 korun
Zdroj: idnes, seznam zprávy, red