pečuj doma

Mladí objevují smysl pečovatelství. Zatím v Německu

25.12.2022

Je to těžká práce s nepravidelnou pracovní dobou, navíc špatně placená: Pečovatelství nemá jako pracovní obor příliš dobrou pověst. Přesto v poslední době v Německu každoročně přitahuje řádově několik tisíc studentů ve srovnání s předešlými lety navíc. Co je k takovému rozhodnutí vede? Objevují smysl této nedoceněné práce? O tom pojednává článek, který je převzatý z webu iDNES.

„Záměrně jsem si vybrala povolání, které je pro společnost důležité a přínosné. A protože neustále slýcháme o nedostatku lidí v pečovatelství, rozhodla jsem se právě pro něj,“ popisuje 25letá Alexa své motivy, proč se rozhodla studovat obor, který většinu mladých lidí příliš neláká.

Do začátku pandemie koronaviru pracovala jako vedoucí výletního hotelu na severu Německa. Když ale všechna ubytovací zařízení kvůli vládním opatřením zůstala dlouhodobě zavřená, začala se Alexa poohlížet po jiných možnostech. Práce zdravotní sestry v sociálním zařízení jí dávala smysl.

„Bylo mi jasné, že jde o fyzicky i psychicky náročnou práci s dlouhými směnami,“ říká Alexa. Vzhledem k tomu, že část její rodiny v této oblasti pracuje, ale prý určitou představu zpočátku měla. Přesto, jak říká, byla nakonec realita od této představy velmi odlišná.

Touhu pomáhat měla také nyní 28letá Lena z Kolína nad Rýnem. „Chtěla jsem dělat něco v sociální oblasti. Práci, která zároveň bude mít společenský přesah,“ říká. S odstupem ale dodává: „Představovala jsem si to příliš vznešeně.“ Na pacienty měla málo času a těžké pro ni bylo také vyrovnat se se smrtí.

Přesto pečovatelství považuje za „skvělé povolání, které člověka posouvá dál“. To je také důvod, proč v tomto oboru i přes počáteční nejistotu zůstala.

Spolkové ministerstvo sociálních věcí uvádí, že za rok 2021 se počet studentů v tomto oboru zvýšil oproti předchozímu roku o sedm procent. S 61 tisíci studenty je tak vzdělávání v pečovatelství nejrozšířenějším praktickým oborem v zemi. Většinou si jej vybírají ženy, mezi studenty jich jsou tři čtvrtiny.

Za současným nárůstem zčásti stojí vládní reforma, která mimo jiné v tomto oboru zavedla možnost i všeobecně orientovaného vzdělávání.

Od září se navíc zvýšily tabulkové platy, v některých případech až o třetinu. „Platy pečovatelů se výrazně zvyšují a je to tak správně. Je to náš opožděný dík za jejich důležitou práci,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Minimální hodinová mzda se podle vzdělání a zkušeností nyní pohybuje mezi 12,55 a 15,40 eur (306 až 375 korun) Přesto zde stále zůstávají velké mezery a v zemi chybí odhadem 300 tisíc pečovatelů. Také zhruba polovina studijních míst zůstává neobsazených.

„Máme obrovský nedostatek pečovatelů. Pro naši společnost je to klíčové povolání a musíme jej zpřístupnit mladým tak, aby v něm i oni našli zalíbení,“ říká ministryně sociálních věcí Lisa Pausová (Zelení). Stát se má podle ní zaměřit na vyšší obsazenost volných míst i vyšší podíl mužů mezi studujícími.

Zdroj: iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

PTÁTE SE: Platí pojistné pečující, který současně podniká?

25.9.2024 Jsem OSVČ na vedlejší činnost díky rodičovské dovolené. Ta brzy vyprší. Dceři je 3,5 let, nemůže do školky kvůli poruše metabolismu, čekáme už 2 a půl roku na příspěvek na péči, to věřím brzy klapne (o našem případu víte také, před půl rokem mi dal za pravdu soud v odvolání, od té doby ticho po pěšině). Manžel dal výpověď, aby se o dceru staral více...

INFO: Probíhají týdny pro duševní zdraví. Vyvrcholí 10. října

24.9.2024 Letošní jubilejní 35. ročník největší tuzemské osvětové kampaně o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním, kterou vedle Fokusu Praha spoluzastřešuje Národní ústav duševního zdraví, Fokus Česká republika a Na rovinu, už nějaký den probíhá. Trvá celkem čtyři týdny a celý vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.