pečuj doma

Mladí objevují smysl pečovatelství. Zatím v Německu

25.12.2022

Je to těžká práce s nepravidelnou pracovní dobou, navíc špatně placená: Pečovatelství nemá jako pracovní obor příliš dobrou pověst. Přesto v poslední době v Německu každoročně přitahuje řádově několik tisíc studentů ve srovnání s předešlými lety navíc. Co je k takovému rozhodnutí vede? Objevují smysl této nedoceněné práce? O tom pojednává článek, který je převzatý z webu iDNES.

„Záměrně jsem si vybrala povolání, které je pro společnost důležité a přínosné. A protože neustále slýcháme o nedostatku lidí v pečovatelství, rozhodla jsem se právě pro něj,“ popisuje 25letá Alexa své motivy, proč se rozhodla studovat obor, který většinu mladých lidí příliš neláká.

Do začátku pandemie koronaviru pracovala jako vedoucí výletního hotelu na severu Německa. Když ale všechna ubytovací zařízení kvůli vládním opatřením zůstala dlouhodobě zavřená, začala se Alexa poohlížet po jiných možnostech. Práce zdravotní sestry v sociálním zařízení jí dávala smysl.

„Bylo mi jasné, že jde o fyzicky i psychicky náročnou práci s dlouhými směnami,“ říká Alexa. Vzhledem k tomu, že část její rodiny v této oblasti pracuje, ale prý určitou představu zpočátku měla. Přesto, jak říká, byla nakonec realita od této představy velmi odlišná.

Touhu pomáhat měla také nyní 28letá Lena z Kolína nad Rýnem. „Chtěla jsem dělat něco v sociální oblasti. Práci, která zároveň bude mít společenský přesah,“ říká. S odstupem ale dodává: „Představovala jsem si to příliš vznešeně.“ Na pacienty měla málo času a těžké pro ni bylo také vyrovnat se se smrtí.

Přesto pečovatelství považuje za „skvělé povolání, které člověka posouvá dál“. To je také důvod, proč v tomto oboru i přes počáteční nejistotu zůstala.

Spolkové ministerstvo sociálních věcí uvádí, že za rok 2021 se počet studentů v tomto oboru zvýšil oproti předchozímu roku o sedm procent. S 61 tisíci studenty je tak vzdělávání v pečovatelství nejrozšířenějším praktickým oborem v zemi. Většinou si jej vybírají ženy, mezi studenty jich jsou tři čtvrtiny.

Za současným nárůstem zčásti stojí vládní reforma, která mimo jiné v tomto oboru zavedla možnost i všeobecně orientovaného vzdělávání.

Od září se navíc zvýšily tabulkové platy, v některých případech až o třetinu. „Platy pečovatelů se výrazně zvyšují a je to tak správně. Je to náš opožděný dík za jejich důležitou práci,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Minimální hodinová mzda se podle vzdělání a zkušeností nyní pohybuje mezi 12,55 a 15,40 eur (306 až 375 korun) Přesto zde stále zůstávají velké mezery a v zemi chybí odhadem 300 tisíc pečovatelů. Také zhruba polovina studijních míst zůstává neobsazených.

„Máme obrovský nedostatek pečovatelů. Pro naši společnost je to klíčové povolání a musíme jej zpřístupnit mladým tak, aby v něm i oni našli zalíbení,“ říká ministryně sociálních věcí Lisa Pausová (Zelení). Stát se má podle ní zaměřit na vyšší obsazenost volných míst i vyšší podíl mužů mezi studujícími.

Zdroj: iDNES

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.