pečuj doma

Ministr Válek navrhuje připlácení za péči, má oporu ve Fialovi

4.3.2025

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) sepsal spolu s předsedkyní poslaneckého zdravotního výboru Zdenkou Němečkovou Crkvenjaš (ODS) pozměňovací návrh k vlastnímu návrhu novely zákona o zdravotním pojištění, kterým chce změnit pravidla, za co si mohou pacienti v českém zdravotnictví připlácet.

Podle pozměňovacího návrhu by si pacienti mohli doplatit rozdíl mezi hrazenou zdravotní službou, na kterou mají nárok, a komfortnější variantou, kterou si vyberou. Mezi experty jsou pochybnosti, jestli návrh dostatečně chrání dostupnost potřebné hrazené péče.

Pojištěnec by podle návrhu mohl odmítnout hrazenou zdravotní službu a zaplatit za službu, která překročí rozsah hrazených služeb. Uhradil by přitom rozdíl mezi cenou hrazené služby a té, kterou si vybral. Ministerstvo zdravotnictví přitom může stanovit vyhláškou zdravotní služby a zdravotnické prostředky, za jejichž poskytnutí nelze od pojištěnce požadovat přímou úhradu. Pozměňovací návrh dále zmiňuje, že poskytovatel zdravotních služeb nesmí upřednostňovat ty, kdo si připlácejí. Byl by to přestupek.

Návrh má podporu premiéra Petra Fialy (ODS). Podle něj by přinesl větší pořádek, už dnes totiž pacienti připlácejí, ale pravidla jsou nejasná a podmínky u různých poskytovatelů různé. „Netvařme se, že něco takového se dnes neděje. Děje. Ta nabídka je a je potřeba do toho vnést systém a opravdu to učinit dostupnější. Ale nikdo se nemusí bát, není to žádné rozdělování na ty, co mají na něco nárok a nemají nárok,“ řekl České televizi Fiala. „Když dnes budete chtít odlehčenou sádru, zaplatíte tisíc korun. Když vstoupí v platnost tato novela, zaplatíte jenom pět set, protože budete platit jen to, co je nad rámec toho, na co máte dnes nárok. Zatímco dnes to platíte celé,“ očekává premiér.

Koaliční hnutí STAN s podporou návrhu při jeho zveřejnění ve sněmovním systému váhalo. „Je to něco, nad čím by měla být celospolečenská shoda i shoda napříč celým politickým spektrem. Dali jsme zatím takové neutrální stanovisko,“ uvedla pro Českou televizi členka sněmovního výboru pro zdravotnictví a místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová.

Opozice s návrhem nesouhlasí. „Tak vzniká tlak na to, aby si lidé připláceli. Jak mají pacienti vědět, co je účinnější a co jen výhodné pro lékaře či nemocnici?“ ptá se na sociální síti X poslanec Kamal Farhan (ANO). „Připlácení si za lepší zdravotní péči povede k nerovným podmínkám, kdy si pouze majetnější pacienti mohou dovolit lepší péči. Tato praxe může posílit sociální nerovnosti,“ myslí si poslankyně Karla Maříková (SPD).

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění míří do druhého čtení, kde se formálně předkládají jednotlivé pozměňovací návrhy. Navrženo je na program březnové schůze sněmovny. Potom bude o pozměňovacích návrzích debata na sněmovním zdravotnickém výboru a hlasování při třetím čtení.

Zdroj: Medical Tribune

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nevím, jestli zvládnu být opatrovníkem

2.4.2025 Loni na jaře mi zemřela maminka, která se starala o mentálně postiženého syna, 45 let mentální retardace 3. stupně. Po smrti mami si sestry bratra nevzali a můj manžel se stal jeho opatrovníkem, jenže ten zemřel o Vánocích. Já sama jsem nemocná, a když muž zemřel, nemohla jsem se sama o bratra starat, sociálka ho dala zatím do ústavu více...

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.