Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá
Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje.
A stejně o tom bude uvažovat a nakonec nejspíš něco takového zavede příští vláda, byť bude zřejmě u moci současná opozice. Ve zdravotnictví by se mělo jednat o příplatky za nadstandardní péči. V případě dlouhodobé péče o staré lidi uvažuje podle Hospodářských novin ministerstvo práce a sociálních věcí o zavedení povinného pojištění na dlouhodobou péči.
Nejpozději do roku 2035, ale zřejmě mnohem dříve bude tedy zavedena další nová daň, protože povinné pojištění není fakticky nic jiného. Momentálně se zvažuje, že by byla pro OSVČ a zaměstnance ve výši dvou až čtyř procent jejich příjmu. Není to mnoho, ale pro mnohé to nebude ani málo. Zvláště když se nedávno daně zvyšovaly.
Na druhou stranu je lepší zavést nějaký rozumný systém poplatků než nechat stávající systém naprostého bezvládí, licoměrnosti a chaosu. Ve zdravotnictví se totiž rozmohl systém různých administrativních, registračních a dalších poplatků, které fakticky neregulovaně zpoplatňují bezplatné zdravotnictví. Případně se dostává přednostní péče těm, kdo zaplatí, aby nemuseli čekat, bez ohledu na to, kdo má jak vážnou chorobu.
Podobvné je to s dlouhodobou péčí o staré, kde je často potřeba, aby příbuzní dali „dobrovolně“ nějaký dar, a i tak je často péče o seniory tragická. Nehledě na to, že pokud rodina starého nemohoucího člověka nemá peníze, je fakticky odsouzen k hnití někde v nemocnici či je odkázán na péči příbuzných, kteří sami musí zároveň pracovat a nemají potřebnou kvalifikaci pro kvalitní péči o ležícího člověka.
Autor: Marek Hudema
Zdroj: lidovky.cz