pečuj doma

ZPRÁVY: Lék Budesonid zabírá na covid, potvrdil Lancet

18.4.2021

Včasné podání účinné látky budesonid, která se běžně využívá při léčbě astmatu, snižuje u pacientů s covidem-19 pravděpodobnost hospitalizace, přechodu do těžké fáze onemocnění a zkracuje následnou rekonvalescenci, zjistili vědci z Oxfordské univerzity. V Česku zmíněný inhalační lék pravidelně užívají desetitisíce astmatiků.

„Včasné podání inhalovaného budesonidu snížilo pravděpodobnost, že pacienti s covidem-19 budou potřebovat urgentní lékařskou péči a zkrátilo dobu jejich rekonvalescence,“ stojí v závěru studie vědců z Oxfordské univerzity prezentované v odborném časopise The Lancet. 

Studie se zúčastnilo 146 pacientů s covidem-19. Polovině z nich lékaři podávali budesonid dvakrát denně, druhá polovina pacientů měla běžně dostupnou péči. U pacientů s budesonidem po podání léku ustoupily projevy onemocnění rychleji, než u lidí, kteří lék nedostali. Podle vědců je však zásadní, aby lidé dostali lék nejpozději do sedmi dní od prvních příznaků covidu-19. 

Výzkum oxfordských vědců bedlivě sledovali také lékaři v Česku. „Čekali jsme na to asi poslední měsíc a půl. Data vypadají pěkně, vypadá to nadějně, že by se budesonid mohl používat i u lehkého průběhu covidu úplně na začátku a mohl by pacientům výrazně prospívat,“ řekl MF DNES lékař Milan Sova, zástupce přednosty pro léčebnou péči Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc.

„Někteří kolegové už budesonid nebo některý jiný inhalační kortikoid pacientům podávali. Doposud však neexistovala data, která by jeho účinek prokázala takto systematicky,“ vysvětlil Sova. Lékaři, kteří budesonid pacientům s covidem-19 předepisovali, tak podle něj doposud činili na vlastní zodpovědnost v rámci takzvané „off label indikace“. To znamená nasazení léku i na nemoc, pro kterou není primárně určen a není lékovou agenturou na tuto indikaci schválen.

Zdroj: idnes

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.