pečuj doma

ZPRÁVY: Lék Budesonid zabírá na covid, potvrdil Lancet

18.4.2021

Včasné podání účinné látky budesonid, která se běžně využívá při léčbě astmatu, snižuje u pacientů s covidem-19 pravděpodobnost hospitalizace, přechodu do těžké fáze onemocnění a zkracuje následnou rekonvalescenci, zjistili vědci z Oxfordské univerzity. V Česku zmíněný inhalační lék pravidelně užívají desetitisíce astmatiků.

„Včasné podání inhalovaného budesonidu snížilo pravděpodobnost, že pacienti s covidem-19 budou potřebovat urgentní lékařskou péči a zkrátilo dobu jejich rekonvalescence,“ stojí v závěru studie vědců z Oxfordské univerzity prezentované v odborném časopise The Lancet. 

Studie se zúčastnilo 146 pacientů s covidem-19. Polovině z nich lékaři podávali budesonid dvakrát denně, druhá polovina pacientů měla běžně dostupnou péči. U pacientů s budesonidem po podání léku ustoupily projevy onemocnění rychleji, než u lidí, kteří lék nedostali. Podle vědců je však zásadní, aby lidé dostali lék nejpozději do sedmi dní od prvních příznaků covidu-19. 

Výzkum oxfordských vědců bedlivě sledovali také lékaři v Česku. „Čekali jsme na to asi poslední měsíc a půl. Data vypadají pěkně, vypadá to nadějně, že by se budesonid mohl používat i u lehkého průběhu covidu úplně na začátku a mohl by pacientům výrazně prospívat,“ řekl MF DNES lékař Milan Sova, zástupce přednosty pro léčebnou péči Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc.

„Někteří kolegové už budesonid nebo některý jiný inhalační kortikoid pacientům podávali. Doposud však neexistovala data, která by jeho účinek prokázala takto systematicky,“ vysvětlil Sova. Lékaři, kteří budesonid pacientům s covidem-19 předepisovali, tak podle něj doposud činili na vlastní zodpovědnost v rámci takzvané „off label indikace“. To znamená nasazení léku i na nemoc, pro kterou není primárně určen a není lékovou agenturou na tuto indikaci schválen.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.