pečuj doma

Jihomoravský hejtman Grolich: Nechali Moravu napospas

23.11.2021

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jan Grolich není vyhlášení lokálního stavu nebezpečí vhodným řešením světové pandemie. Grolich kritizuje vládu, že opatřeními nezasáhla už před dvěma týdny. „Stav nebezpečí je postup, jak vést krizové řízení v rámci nějaké krizové situace na lokální úrovni.

Například u nás tornádo, kdy jsme obratem vyhlásili stav nebezpečí,“ řekl Jan Grolich na dotaz, proč nevyhlásí k řešení pandemie v Jihomoravském kraji stav nebezpečí. Pandemie ale podle něj není lokální záležitost, je to světový problém, a proto nemá smysl vyhlašovat lokální systémy řízení.

„Navíc je ten systém řízení uzpůsoben k těm standardním katastrofám, jako jsou hlavně povodně, podle nichž to bylo psané,“ dodal Grolich. Jediné co by ze stavu nebezpečí hejtman využil, by byly pracovní příkazy. „My jsme ale schopni se s našimi školami dohodnout, takže to není nutné,“ sdělil.

Podle Grolicha měla vláda přijmout podobná opatření, jako přijme Zlínský kraj, už před 14 dny. „Teď už opravdu hasíme požár,“ řekl Grolich. „Standardně se přijímají opatření na území celé republiky. Když byl největší problém v Čechách, tak se samozřejmě přijímala opatření i na Moravě, abychom zabránili šíření. Teď se tváříme, jako by to byl problém jenom Moravy, nebo jako by ten problém vůbec nebyl,“ sdělil Grolich.

„Nemůžeme v každém kraji vymýšlet něco jiného. Tohle není systematické řízení, jenom to dokládá, že ta vláda tu pandemii prostě neřídí,“ řekl Grolich.

Primátor hlavního města Prahy Hřib nabídl přetíženým moravským nemocnicím převoz pacientů na kyslíku do Prahy. To ale Grolich vyloučil. „Převoz člověka s umělou plicní ventilací do Prahy je technický nesmysl, a je to naprosto riziková věc. Je to nějaká teorie, která v praxi nemá fakticky žádný význam,“ sdělil Grolich. 

„Pokud to neřeší centrální úroveň, tak já se budu snažit se s krajskou hygienou domluvit, aby nějaká opatření přijali, ale nařídit jim to nemůžu“ vyjádřil se Grolich. „Potřeba jsou jakákoliv opatření, která zamezí sociálním kontaktům. Podobně jako zlínský model, omezení velkých akcí, nevím jestli je rovnou rušit, nebo omezovat kapacitu. Také myslím, že má smysl zohlednit ty, které jsou venku, a ty, které jsou vevnitř a podobně,“ řekl Grolich k možným opatřením, která by chtěl, aby krajská hygiena přijala.

Podle něj jsou hlavním problémem pacienti na JIP, a zásadní je pomoc v rámci regionu. „Převoz na dlouhé vzdálenosti takto rizikových pacientů nemá význam,“ dodal Grolich.

Zdroj: idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.