pečuj doma

Jak řešit důchody. Zabte se, radí akademik seniorům

18.2.2023

Co dělat s rapidním stárnutím japonské populace, které už údajně ohrožuje i samotný chod státu? Do vlastních rukou by to mohli vzít sami senioři. Mohli by se zabít. A dál tak nezabírat místo mladším. S tímto více než radikálním řešením, které ho hned vyneslo mezi hvězdy internetu, přišel akademik Yusuke Narite.

„Mám pocit, že řešení je celkem jasné. Není to nakonec masová sebevražda a masová ‚seppuka‘ starých lidí?“ nadnesl tento sedmatřicetiletý akademik z Yaleovy univerzity v talkshow japonské televize Abema.

Radikální myšlenku při tom zasadil do historického kontextu, aby Japoncům naznačil, že přece nepřichází s ničím novým. Že to tu už jednou bylo. Jenže seppuka je rituální sebevražda samurajů, nikoliv alternativa k řešení důchodové reformy. V loňském rozhovoru se školáky si zase odborný asistent v oboru ekonomie Narita pomohl hororem Slunovrat (Midsommar). V tom švédská sekta nutí přestárlé členy k tomu, aby skočili ze skály. Což je mimochodem idea známá i kdysi v Japonsku, pouze s tím rozdílem, že mladí své starší příbuzné na horu odnesou anebo je nechají na opuštěném místě v lese, kde nakonec v osamění zemřou.

„Každému je spravedlivě vymezena horní hranice jeho života. Jako by jejich tělu došel čas,“ vysvětluje Narita, zatímco si chlapci pečlivě zapisují. „Zda je to správná myšlenka nebo ne, to je těžká otázka,“ pokračuje s tím, že když „něco takového řeknete, dostanete mnoho výhrůžných dopisů a útoků v práci“.

Naritova slova skutečně vyvolala bouřlivé reakce. Akademik však díky nim získal i mnoho fanoušků. Jen na Twitteru jej sleduje přes půl milionu lidí. „Věci, které nesmíte říkat, jsou většinou pravdivé,“ říká.

Zdroj: iDNES, msk

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

PTÁTE SE: Platí pojistné pečující, který současně podniká?

25.9.2024 Jsem OSVČ na vedlejší činnost díky rodičovské dovolené. Ta brzy vyprší. Dceři je 3,5 let, nemůže do školky kvůli poruše metabolismu, čekáme už 2 a půl roku na příspěvek na péči, to věřím brzy klapne (o našem případu víte také, před půl rokem mi dal za pravdu soud v odvolání, od té doby ticho po pěšině). Manžel dal výpověď, aby se o dceru staral více...

INFO: Probíhají týdny pro duševní zdraví. Vyvrcholí 10. října

24.9.2024 Letošní jubilejní 35. ročník největší tuzemské osvětové kampaně o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním, kterou vedle Fokusu Praha spoluzastřešuje Národní ústav duševního zdraví, Fokus Česká republika a Na rovinu, už nějaký den probíhá. Trvá celkem čtyři týdny a celý vyvrcholí 10. října na Světový den duševního zdraví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.