Experti marně doporučují, jak dostat vakcínu k potřebným
Vakcína proti covidu je pro řadu lidí z ohrožených skupin stále nedostupná. Na očkování marně čekají například chronicky nemocní pacienti. Paradoxně se ovšem očkují lidé, kteří mají protilátky. Podle odborníků zcela zbytečně. Česká vakcinologická společnost doporučuje při nedostatku vakcín počkat s očkováním lidí, kteří už nemoc covid-19 prodělali.
V naprosté většině už se totiž podruhé nenakazí. Očkovací strategie ale s tím nepočítá. Očkují se tak i lidé, kteří jsou díky prodělané nemoci imunní, zatímco třeba chronicky nemocní pacienti zatím k vakcíně nemají přístup.
Jenom v posledním čtvrtroce se nákaza potvrdila u více než 700 000 obyvatel. A to včetně některých zdravotníků, obyvatel domovů pro seniory a lidí starších 80 let, kteří nyní mají možnost se k očkování přihlásit přes Centrální rezervační systém. Prodělání nemoci covid-19 ale není pro získání vakcíny překážkou.
„Nejdříve to (očkování – pozn. red.) doporučujeme za 14 dní po vyléčení, ale zejména v případě nedostatku vakcíny je možné očkování odsunout o 90 dnů,“ popisuje předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Praxe je přitom úplně jiná. Například v Domově u Biřičky, největším zařízení pro seniory v Královéhradeckém kraji, se o vakcínu přihlásilo nejméně 90 procent z místních 340 klientů. Přibližně čtyři pětiny z nich se přitom s koronavirem setkaly. Podobnou zkušenost má i mnoho dalších podobných zařízení.
Vakcína je stále silně nedostatkovým zbožím. Ohrožená skupina obyvatel, jako jsou právě zmínění chronicky nemocní, má mít možnost rezervace termínu od 1. února. Zatím ale dostal svůj termín pouze zlomek seniorů nad 80 let, kteří mají před ostatními přednost.
Skutečnost je přitom taková, že přibližně pouze jeden člověk z deseti tisíc lidí, kteří se nakazili covidem, chytil tuto nemoc podruhé. Naopak přibližně u 99,99 % lidí už podruhé nemoc nepropukla.
Státní zdravotní ústav oficiálně nadále trvá na tom, že i promořená část obyvatelstva by se měla proti covidu-19 očkovat. „Průkaz reinfekcí u řady osob společně s nejasnostmi ohledně vytvoření, přetrvávání a protektivity imunitní odpovědi podporuje doporučení očkování proti covidu-19 i u osob, které v minulosti prokazatelně prodělaly infekci SARS-CoV-2,“ potvrdil vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.
Zdroj: Seznam zprávy