pečuj doma

Euro rapidním tempem zrychlilo šíření covidu

14.7.2021

„Fotbal míří domů“, zní oblíbený popěvek anglických fotbalových fanoušků. Pokud by ale někdo byl škodolibý, mohl by ho změnit na „covid míří domů“. Anglie sice nakonec evropský fotbalový šampionát nevyhrála, zato jí rapidním tempem stoupají přírůstky koronaviru. Už týden v kuse Británie registruje přes 30 tisíc pozitivně testovaných denně.

Drtivou většinou se jedná o vysoce nakažlivou variantu delta. Bude-li tato trajektorie pokračovat, mohlo by dle odhadů brzy plnit tamní nemocnice až pět tisíc nových pacientů denně.

Podle části expertů k opětovnému rychlému šíření viru přispěl právě fotbal. Euro 2020 se totiž hrálo hned na dvou britských stadionech a semifinále i finále ve Wembley navštívilo přes 60 tisíc fanoušků.

„Mladí příznivci fotbalu, převážně mužského pohlaví, jsou přesně tou demografickou skupinou, u níž nyní registrujeme nejvyšší nárůst případů,“ řekl agentuře Reuters Denis Kinane, imunolog testovací společnosti Cignpost Diagnostics. Mladí muži podle něj nákazu posléze šíří ve svých rodinách.

S podobným problémem se potýkají i další evropské země – zejména ty, které se probojovaly až do závěrečné fáze Eura. Ve Španělsku od začátku července denní přírůstek dvakrát přesáhl 20 tisíc. V Itálii zase vzbuzují rozpaky bouřlivé oslavy v ulicích Říma a ostatních měst. Jižané se totiž rozhodli přivítat své novopečené šampiony, jak se patří.. Británie naopak trvá na dalším rozvolňování deltě navzdory. 

Británie nevzdory tomu všakl trvá na dalším rozvolnění. Ministr zdravotnictví Sajid Javid řekl: „Pevně věříme, že je ten správný čas na to, abychom naši zemi dostali blíž k normálnímu životu.“ dodal.

Britové již překřtili 19. červenec, kdy dojde ke zrušení většiny zbývajících restrikcí, na „den svobody“. Mimo jiné totiž přestane platit povinnost nosit roušky na veřejných místech, a to včetně uzavřených prostor a hromadné dopravy.

Vláda také plánuje zrušit povinnost karantény pro navrátilce z evropských zemí. To by v praxi mohlo znamenat návrat „normálních“ prázdnin – běžnou součástí britského léta je totiž výjezd do letních bytů v Řecku, Španělsku či Portugalsku. Všechny tři jmenované země jsou však dosud na obávaném „jantarovém“ seznamu, který kromě dvou negativních testů na koronavirus vyžaduje po příjezdu desetidenní pobyt v jednom ze státem určených „karanténních“ hotelů.

Otázkou však zůstává, jak dlouho hranice zůstanou otevřené na evropské straně. Naposledy, když Britové mohli cestovat, z toho totiž byla nová vlna pandemie právě v Portugalsku. Není jistě náhoda, že i tehdy to kritikové přičítali fotbalu. V Portu se totiž v květnu hrálo finále Ligy mistrů za účasti hned dvou anglických týmů – londýnské Chelsea a Manchesteru City. Na samotný stadion se sice dostalo „jen“ 16,5 tisíce fanoušků, další tisíce však zaplavily místní bary a hospody s vidinou bujarého fotbalového zážitku. To nakonec odpovídá tomu, co o fotbalových zápasech tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jejích expertů totiž problém nemusí spočívat primárně na ochozech stadionů, ale především v barech a pubech, kde fanoušci sledují zápasy na obrazovkách. Pravděpodobnost bližšího kontaktu je tam ještě vyšší, navíc se často jedná o nedostatečně větrané prostory.

Přední londýnská univerzita Imperial College zase publikovala studii, podle které mají mladé ženy až o 30 procent menší šanci, že se nakazí covidem kvůli rozdílnému společenskému chování. Jeho součástí je i menší inklinace k fotbalu a vášnivému podporování svých týmů na stadionech i u společných obrazovek.

Zdroj: Lidovky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.