Domovy pro seniory nemohou sehnat personál
Nejen nedostatek volných míst, domovy pro seniory trápí také nedostatek personálu. Důvodem je zejména náročná práce a nepříliš vysoké finanční ohodnocení. Podle Daniely Luskové z hradeckého domova pro seniory je dlouhodobý problém především u pečovatelek. „Náročnost práce spočívá zejména ve fyzické a psychické zátěži a ve střídání směn,“ uvedla.
Paní Jana pracuje jako pečovatelka v domě pro seniory u Českých Budějovic přes 20 let. Kvůli práci dálkově vystudovala střední zdravotnickou školu. Sama říká, že péče o seniory ji baví, problém vidí ve fyzické a psychické náročnosti práce. V poslední době také podle svých slov vnímá, že není ideální ani otázka financí.
„Je nás málo. Nedávno k nám nastupovala nová dívka, která tu, bohužel, vydržela jen čtrnáct dní. Každodenní rutina v domově je náročná. Dovedu si představit, že by měla být lépe finančně
Viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR) a ředitelka domova pro seniory U Biřičky v Hradci Králové Daniela Lusková pro iDNES.cz řekla, že za nedostatkem pracovních sil stojí také úbytek lidí na trhu práce z důvodu poklesu populace.
„Dále je to nepoměr mezi náročností práce a výdělkem. Náročnost práce spočívá zejména ve fyzické a psychické zátěži a ve střídání směn. Směnné provozy jsou neatraktivní zejména pro mladší generace a pro matky s dětmi,“ doplnila.
Zvýšit atraktivitu práce v sociálních službách pomůže jedině dramatické zlepšení pracovních podmínek, konkrétně snížení zátěže významným navýšením počtu pracovníků a zvýšením výdělku. Podle Luskové to je však v nedohlednu.
„Jedná se o významný zásah do státního rozpočtu tak, aby poskytovatelé dostali peníze nejen na zvýšené výdělky stávajících zaměstnanců, a to nejen pečovatelů, ale také na nové zaměstnance. To je v současné situaci nepravděpodobné,“ podotkla.
U příspěvkových organizací aktuálně na základě vládního konsolidačního balíčku dojde k zásadnímu snížení a omezení benefitů, platové tabulky se navyšovat nebudou, tudíž se podle ní děje prakticky opak.
„Další cestou je snižování kvality péče“
„Sekundárně lze pracovat na budování značky, dobrého jména a pověsti dobrého zaměstnavatele na úrovni každé organizace. Jinou cestou, a rozhodně ne správnou vzhledem ke stoupajícímu počtu seniorů, je snižování kapacit nebo neobsazování lůžek,“ doplnila Lusková.
Zdroj: iDNES