pečuj doma

Dochází ke zhoršování zdravotních služeb pro OZP

25.8.2024

V poslední době máme řadu poznatků a informací, že v řadě zdravotnických zařízení dochází ke zhoršování péče při poskytování zdravotních služeb u osob se zdravotním postižením. Zvláště u těch lidí, kteří jsou málo pohybliví, a potřebují obslužné služby, dochází k zanedbání péče a tím i nebezpečí k nějakým zdravotním komplikacím, například k rozvoji dekubitů a podobně.

Zjistili jsme také, že často nefunguje komunikace mezi zdravotnickým personálem a pacientem se zdravotním postižením, takže mu nejsou poskytovány potřební léky a prostředky. Obecně platí, že lidé se zdravotním postižením mají strach a velmi se brání pobytu na lůžku v nemocnicích, protože nemají s sebou pečující osobu, která s nimi umí pracovat a ví, co člověk s těžkým zdravotním postižením potřebuje.

NRZP ČR dlouhodobě usiluje o to, aby u těchto pacientů mohla být pečující osoba nebo asistent, kteří by zajišťovali potřebné obslužné služby. Při jednání s ministerstvem zdravotnictví jsme navrhovali, aby v zákoně o zdravotních službách bylo ustanovení, které by stanovilo povinnost pro zdravotnická zařízení umožnit pobyt pečující osoby nebo asistenta u pacienta se zdravotním postižením, a to za stanovených podmínek. Zatím se nám tento návrh nepodařilo prosadit, i když zákon stanoví povinnost zdravotnických zařízení umožnit pobyt jednoho z rodičů u hospitalizovaných děti do 6 let. Snažíme se proto prosadit obdobnou úpravu zákona. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že zákon nezakazuje návštěvu pečující osoby nebo asistenta u zdravotně postiženého pacienta, a že záleží na místní úpravě jednotlivých zdravotnických zařízení, aby tuto věc upravila ve svých organizačních řádech. Ukazuje se ale, že tato úprava je nedostatečná a neřeší výše popsaný problém.

Vážení přátelé, protože jsme v poslední době zjistili závažná porušení při poskytování zdravotní péče osobám se zdravotním postižením, obracíme se na vás se žádostí o vaše konkrétní příběhy, tak abychom je mohli dokumentovat a pokusit se opět prosadit do zákona o zdravotních službách pobyt pečující osoby nebo asistenta u pacienta se zdravotním postižením.

Prosíme vás však o příběhy, které jsou závažnějšího charakteru, kde došlo k porušení péče a případně i s tím souvisejícího zhoršení zdravotního stavu, případně k vážným zdravotnickým komplikacím a následkům.

Vážení přátelé, svoje podněty posílejte na adresu v.krasa@nrzp.cz. Nemusíte uvádět konkrétní údaje o osobě, stačí jméno, ale budeme rádi, když uvedete zdravotnické zařízení. Tyto informace však nechceme použít k nějaké kampani proti zdravotní péči, protože si uvědomujeme, že řada problémů s poskytováním služeb pacientům se zdravotním postižením je často způsobena nedostatkem pracovníků.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.