Dlouhý odsoudil ty, kteří pracuji z domů a míří do karantény
„Největší tragédií jsou vyjádření prezidenta Hospodářské komory České republiky Vladimíra Dlouhého, který se tváří, že lidé, kteří chtějí jít do karantény, jsou nějací lemplové a chtějí zneužívat náš sociální systém,“ říká René Levínský z Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů.
To, že zůstává doma mladý člověk, který zpravidla neprodělává vážný průběh covidu-19, je v podstatě altruismus vůči zbytku společnosti, říká Levinský „Jsem přesvědčen, že se na tyto lidi musíme dívat třeba jako na dárce krve. Dělají to pro ostatní a je potřeba to takhle vnímat,“ apeluje Levínský, který velmi kriticky hodnotí mediální prohlášení některých osobností zejména ze světa hospodářství a opakuje přitom, že občanům ochotným dodržet nařízenou izolaci, by se mělo poděkovat. „A dát jim daňové úlevy – třeba kompenzaci 300 korun denně a další věci, které jsou na stole už více než půl roku a vláda je stále nepřijímá. Zejména kvůli tomu, že je proti Svaz průmyslu a Hospodářská komora.“
Že má prezident Hospodářské komory obrovský vliv na premiéra Babiše a prezidenta Zemana je všeobecně známo. Ten by ho dokonce považoval za vhodného nástupce ve svém prezidentském úřadu, jak opakovaně uvedl. Před několika dny se Vladimír Dlouhý vyjádřil kriticky k myšlence vládního příspěvku pro občany v karanténě a také řekl, že část zaměstnanců považuje home office za placené volno. Kupodivu hodně lidé ho v jeho názorech podpořilo.
Zatímco v minulých letech z domova pracoval zlomek lidí (4 %), příchod koronaviru proměnil mnoho bytů v kanceláře a úřadovny. Home office nyní využívá kolem 10 procent lidí. K nim, ale ještě více k jejich šéfům mířily výroky Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory.
Zdroj: irozhlas, red