pečuj doma

Data potvrzují skrytá úmrtí: důchodů prudce ubylo

9.2.2021

Počet lidí ve starobní penzi za loňský rok výrazně klesl. Oproti prosinci 2019 jich na konci loňského roku bylo o skoro 15 tisíc méně. Vyplývá to z analýzy, kterou provedlo Aktuálně.cz z podkladů České správy sociálního zabezpečení. V posledních několika letech přitom důchodců relativně výrazně přibývalo.

Na konci roku 2019 bylo vedeno ve statistikách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 2 414 814 starobních důchodců. K poslednímu prosincovému dni roku 2020 to bylo už jen 2 400 479 osob. Je nutné upozornit, že uvedené počty představují saldo - to znamená, že celkový počet důchodců klesal i přes kontinuální "příliv" nových přiznaných penzí do systému. Kam tedy zmizelo za rok 14 335 penzistů? .

Česká správa sociálního zabezpečení přiznává, že pandemie nese velkou vinu. "Pandemie koronaviru má nepochybně na počet vyplácených starobních důchodů vliv, další vliv může mít demografie obyvatelstva, tedy věková struktura a legislativou dané prodlužování důchodového věku zejména žen," uvedla správa na dotaz Aktuálně.cz. 

Je také možné, že se někteří lidé, kvůli nejisté situaci v době pandemie, rozhodli odchod do důchodu oddálit a pokračovat v práci. To ovšem nekoresponduje s daty nových předčasných důchodců, tedy těch, kteří naopak míří do penze před dosažením stanovené věkové hranice. Těch totiž stále přibývá. V březnu loňského roku bylo ve statistikách vedeno 645 tisíc vyplacených předčasných důchodů, na konci roku to bylo už 652 tisíc.

Výrazný pokles počtu důchodců je také třeba dát do souvislosti s nedávno uveřejněnými daty Českého statistického úřadu. Podle nich loni v Česku zemřelo téměř o 17 tisíc lidí víc než v roce 2019 a jde tak zhruba o patnáctiprocentní nárůst.

Podle úřadu je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná. Podle stoleté časové řady Česko pamatuje podobně vysoký procentní nárůst jen v roce 1945, kdy končila druhá světová válka. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěla epidemie nemoci covid-19.

Zdroj: Aktuálně

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdy může soud vrátit opatrovanému svéprávnost

30.9.2024 Mám veřejného opatrovníka a jsem omezen ve svéprávnosti. Vrátí mi soud v roce 2029 vrátí zcela právem 100 % svéprávnost a umožní mi vrátit invalidní důchod, na který mám nárok, a zruší veřejného opatrovníka? Chci začít od znova s novou šancí na lepší žití. Je mi 24 a nechci, aby omezená svéprávnost platila do konce života a já nemohl nic více...

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.