pečuj doma

Co chce a nechce nový ministr. Půjdem českou cestou?

21.11.2021

Přehledně, co chce a co nechce nastupující minstr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Je to řečeno ve stručnosti, ale ukazuje to jasně, co v příštích týdnech a měsících můžeme od vlády čekat. Hlavní zprávou je, že nebude lockdown a že nepůjdeme rakouskou a bavorskou cestou.

Souhrn:

Ministerstvo zdravotnictví by mělo už teď nařídit nemocnicím, aby omezily všechny výkony a operace, které lze odložit, a s předstihem si vytvořily rezervu pro případný další nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a akutní případy.

Podávání léků proti těžkému průběhu covidu, tzv. monoklonálních protilátek, by se mělo rozšířit do všech zdravotnických zařízení, v kterých je to možné.

Potud jistě nelze než souhlasit. Ale dále:

Je třeba omezit množství karantén a dobu jejich trvání, hlásá.

 Válek nepočítá s povinným očkováním vybraných profesí. Odkazuje se na to, že „povinné očkování známe u nás pouze u dětí.“. Ale není tomu tak, Češi mají povinnost nechat se přeočkovat proti tetanu i v průběhu dospělosti. Někteří zdravotníci a příslušníci integrovaného záchranného systému pak mají povinnost nechat se očkovat proti hepatitis (žloutence).

Nový ministr nepočítá ani s lockdownem. „Ten je jedním z kamínků v obrovské skládačce rakouské cesty. Ve dlouhodobé strategii koalice SPOLU a PirSTAN, nepočítáme s tímto kamínkem, tedy s lockdownem,“ zdůraznil.

Válek je pro uznávání negativních PCR testů jako covidového certifikátu.

Potvrdil, že chce dosáhnout, aby i neočkovaní lidé mohli nadále využívat služby či chodit do restaurace. Ti přitom od pondělí 22. listopadu, nemají podle rozhodnutí vlády v demisi stačit většině lidí ke vstupu do restaurací, služeb a na kulturní a sportovní akce.

Nu, zdá se to celkem jasné a srozumitelné. Zřejmě opět půjdeme svoji českou cestou, jako při druhé a třetí vlně covidu. Ale pokud k tomu skutečně dojde, staneme se pravděpodobně opět světovým lídrem v počtu nakažených. Bude velice těžké zabránit dramatickému nástupu covidu v  příštích týdnech, a tím pádem i přehlcení nemocnic. Monoklonální látky nejsou samospasitelné, už proto ne, že je nemohou dostat všichni.

Zdroj: idnes, irozhlas, red

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

25.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

PTÁTE SE: Změna opatrovníka mého budoucího manžela

23.11.2024 Budoucímu manželovi Jiřímu dělá opatrovníka jeho matka Jana. Měla bych dotaz, jak převést mimosoudně opatrovnictví od tchýně Jany na mě.
ODPOVĚĎ
Opatrovníka jmenuje soud, takže to bohužel není možné učinit mimosoudně. Pokud si pan Jiří přál, aby mu opatrovníka dělala paní Jana, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.