pečuj doma

Bravo Němci! Odmítači karantény jdou za katr

1.2.2021

Další pozitivní příklad k následování nám předkládají Němci, kteří myslí boj s pandemií koronaviru opravdu vážně. Přestože přístup jejich policie je diametrálně odlišný od benevolentní české policie, tak stejně ještě více zpřísňují. Německo v pondělí otevřelo první detenční zařízení pro lidi odmítající karanténu.

Jejich zadržování umožňuje německý zákon o potírání infekčních chorob, rozhodující slovo má však soud.

První detence se nachází ve Šlesvicku-Holštýnsku a další bude v Sasku. Řešení v podobě nuceného karanténního ubytování v hotelech, které hlídá bezpečnostní agentura nepovažují tyto země za správné.

Šlesvicko-Holštýnsko vyčlenilo pro karanténní hříšníky šest cel přímo ve věznici na okraji Neumünsteru. Ti, kteří zde budou nuceně ubytováni, nebudou smět po dobu izolace zařízení opustit. Na rozdíl od běžných trestanců si však u sebe mohou nechat mobil nebo notebook.

Německý rozhlas Deutschlandfunk uvedl, že úřady už v pondělí zaznamenaly několik žádostí o nucené umístění do karanténní cely.

Německá policie dodržování karantény skutečně kontroluje. Postup nyní bude následující: Před uzavřením do cely policie kontrolovaného musí opakovaně přistihnout, že domácí karanténu nedodržuje. Poté následuje oficiální policejní výzva, aby dotyčný domácí izolaci neopouštěl. Pokud ani to nevyslyší, rozhodne během jednoho dne o detenci soud.

Obránci lidských práv se se obávají, že tohoto postupu německé úřady budou zneužívat k omezování svobody a lidských práv. Podle Angely Merkelové nic takového v Německu nehrozí.

Zdroj: idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.