Blatný zásadně odmítá nakoupit Sputnik přímo z Ruska
Nedostatek vakcín proti koronaviru řeší některé země přímým nákupem ruského Sputniku V. Český premiér Andrej Babiš (ANO) naznačil možný scénář: také nákup látky přímo z Ruska. To ale odmítá ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Nebudu chtít, aby se očkovalo něčím, co neschválí Evropská léková agentura,“ řekl pro iROZHLAS.
Český premiér Andrej Babiš se koncem minulého týdne vypravil za svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Radil se s ním, jak řešit pandemii koronaviru či zajistit dostatek očkovací látky.
Ve středu pak Babiš vyrazil s expertním týmem do Srbska, kde se setkal s premiérkou Anou Brnabičovou i prezidentem Aleksandarem Vučičem, navštívíl také také bělehradská očkovací centra a dověděl se, že Rusko dokončuje další vakcínu Sputnik Lite.
Obě země registrovaly kromě vakcín firem Pfizer a BioNtech také látku čínské farmaceutické společnosti Sinopharm a ruský Sputnik V.
V době, kdy váznou dodávky látek od západních výrobců, nečekaly země na schválení vakcíny Sputnik Evropskou lékovou agenturou a napřímo objednalo z Moskvy dva miliony dávek.
Premiér Babiš naznačil, že podobná cesta je ve hře. „Otázka je, jestli by byl náš Státní ústav pro kontrolu léčiv ochotný se vakcínou vůbec zabývat, kdyby Sputnik nezažádal o registraci u Evropské lékové agentury,“ řekl s tím, že látka je bezpečná.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný ale možnost, že by Česko nakupovalo Sputnik V napřímo, pro iROZHLAS.cz kategoricky vyloučil.
„Určitě se na tom s premiérem nakonec domluvíme. Je to jedna z věcí, kde svůj názor měnit nebudu. Dokud budu ministr zdravotnictví, tak nebudeme v Česku očkovat látkou, kterou neschválila Evropská léková agentura,“ prohlásil šéf resortu.
Podle zjištění serveru Seznam Zprávy přitom na ministerstvu možnost nákupu ruské vakcíny aktivně řeší. „Z několika zdrojů jsme ověřili, že na ministerstvu zdravotnictví se začaly připravovat právní možnosti, jak u nás očkovat Sputnikem v případě, že nebude schválený Evropskou lékovou agenturou, potažmo ani Státním úřadem pro kontrolu léčiv v Česku,” popsala v podcastu serveru iROZHLAS Markéta Dobiášová.
„Je zřejmé, že premiér Andrej Babiš zkoumá všechny možnosti, které by mohly dostat Sputnik k nám do Česka,” řekla.
Půdu pro možný vstup Sputniku V do Česká chystá například i exministr zdravotnictví a premiérův poradce Roman Prymula. Ideální by podle něj bylo, kdyby látka prošla řádným procesem. „Ale zase se vystavujeme tomu, že budeme v celoevropském vláčku a budeme čekat,“ dodal.
Národní výzkumné centrum pro epidemiologický a mikrobiologický výzkum Nikolaje Gamaleji (NICEM) uvedlo, že Moskva obdržela už předběžné objednávky na 2,4 miliardy dávek z 50 zemí světa.
Rakousko oznámilo, že chce vyrábět nejen Sputnik V, ale i velmi slibnou další ruskou vakcínu EpiVakKorona z Novosibirska, která oznámila dokonce 100 procentní účinnost a je v závěrečné fázi testů. O tuto vakcínu mají eminentní zájem asijské země. Také Matovič naznačil, že Slovensko usiluje o výrobu Sputniku. Tato varianta u nás není, zdá se, vůbec ve hře.
Babiš ve středu svoje výroky mírnil a upřesnil, že Česko rozhodně neuvažuje o používání vakcíny Sputnik V bez schválení Evropskou lékovou agenturou. Podle něj bychom se ale mohli Sputnikem předzásobit, mít ho na skladu a vyčkat na schválení Evropské unie.
Zdroj: irozhlas, seznam, red.