pečuj doma

Blatný čelí výzvě k odchodu, boj je téměř ztracen

5.2.2021

Hlubokou deziluzi projevil známý imunolog Václav Hořejší po vystoupení ministra zdravotnictví Jana Blatného, který přiznal, že dosavadní opatření proti šíření epidemie koronaviru selhala. Podle Hořejšího bude v lepším případě zhruba další tři měsíce umírat na covid-19 sto lidí denně, v horším 400 denně.

Podle imunologa Hořejšího to, že by se měla opatření více dodržovat je ohraná písnička. To, aby se lidé přizpůsobili opatřením, závisí na důvěře k úřadům. „Ta důvěra byla zcela promarněna, je opravdu na nízkém stupni,“ řekl České televizi Hořejší.

Pan ministr u mě ztratil důvěru, když se v pořadu Otázky Václava Moravce hloupě snažil zmenšit ta hrozná čísla, která u nás jsou,“ doplnil Hořejší, podle kterého v Česku chybí kompetentní autorita, která by boj proti covidu řídila. „Pro mě už je pan ministr, abych tak řekl, ‚odkecanej‘,“ řekl. 

 „U nás všechno tak strašně dlouho trvá, o všem se jenom mluví a nikdo není schopný nic zorganizovat,“ řekl.

Hořejší také řekl, že převládne silnější mutace koronaviru. „Jsou i nebezpečnější varianty viru, a to takové, které by unikaly působení vakcín. To by byla noční můra a zdá se, že takové varianty existují,“ řekl.

Imunolog stále doporučuje rozšířit testování a eliminovat tak virus v populaci. „Teď jsme v situaci, že už to vůbec nejsme schopni zvládat. Trasování kontaktů je parodie,“ doplnil. Podle něj se zásadní chyba udělala už na začátku září a od té doby se z této situace neumíme dostat.

Ovšem podle slov imunologa není Česká republika jediná, kdo epidemii přestal zvládat. „Sice jsme skutečně teď asi nejhorší na světě, ale jen o trochu nejhorší,“ řekl Hořejší.

„Moje predikce je taková, že pokud situace zůstane na nynější špatné úrovni, bude tady každý den ještě dva nebo tři měsíce umírat průměrně nejméně sto lidí denně,“ hodnotil Hořejší s tím, že je to hrozné číslo, ale podle jeho slov může být situace i daleko horší.

Proto, aby se dalo říci, že Česko epidemii potlačilo, musela by čísla hospitalizovaných pacientů a úmrtí spadnout asi na desetinu. 

Ministra zdravotnictví Jana Blatného k odchodu vyzývá i poradce premiéra Babiše imunolog Zdeněk Hel, který již před časem upozornil v rozhovoru pro iDNES.cz na špatnou komunikaci ministerstva.  Hel na sociální síti vyzval současného ministra Blatného k rezignaci. Hel upozornil na vážnou situaci v chebské nemocnici a ministrem odmítnutou pomoc od Německa. „Pan ministr Blatný zatvrzele odmítá pomoc Německa. Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol Evropanství. Stejně, jako pan ministr odmítá pomoc vědecké komunity, odmítá pomoc Evropy. Pane ministře, odstupte,“ apeloval imunolog Hel ve svém příspěvku.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.