pečuj doma

Vládce podrobil kritice ministra Blatného. Prý se musí poučit

3.12.2020

A máme to tu znovu. Pokolikáté se už opakuje tentýž scénář!? Ministerstvo zdravotnictví nebo ministerstvo práce něco navrhne nebo rozhodne a premiér vlády to odmítne nebo zruší a doprovodí ještě zdrcující kritikou v médiích. Naposled tvrdě zkritizoval návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného.

Jan Blatný chtěl, aby centrální úřad Státní hygienické služby, který by mohl i bez nouzového stavu rozhodnout o zavření obchodů či vysokých škol a získat také pravomoc sledovat mobilní telefon jakéhokoliv občana v případě, že úředník vyhodnotí, že je uživatel nakažený koronavirem.

„Ministerstvo zdravotnictví pochybilo. Samozřejmě různé věci, které tam nemají co dělat, které tam navrhli, nevím proč, my odmítáme,“ řekl premiér Andrej Babiš. „Jsou tam věci, které my nikdy nepodpoříme, jako omezování osobní osoby jednotlivce nebo sledování spoluobčanů,“ řekl předseda vlády. „Já určitě odmítám tady, že já jsem si něco objednal,“ ohradil se Babiš, že by podoba zákona byla na jeho zadání.

Státní hygienická služba by měla mít podle návrhu Blatného možnost vyžádat si od mobilních operátorů lokalizační data o nakaženém až tři týdny zpět. Služba bude podléhat hlavnímu hygienikovi, který je náměstkem ministra zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví po posledním jednání vlády řekl, že návrh nyní míří do zkráceného připomínkového řízení. Věří, že pak zákon parlamentem zrychleně projde a že umožní vyhnout se vyhlašování nouzového stavu. To je po vyjádření Babiše ovšem tím pádem zcela mimo hru. 

„Na tom ministerstvu je někdo tak chorý, že už se tady předkládají zákony, které by měly omezovat naše svobody? Mně tohle přijde už opravdu absurdní,“ řekla Majerová Zahradníková, která je v hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího a na nový úřad Státní hygienické služby se také Babiše zeptala.

„Je to pochybení, které jsem tady přiznal, je to chyba ministra zdravotnictví. A je to i poučení pro pana ministra, který určitě tohle nepodporuje. Rozhodně ne. A nikdo z vlády to nepodporuje,“ odvětil jí předseda vlády Babiš.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.