ZPRÁVA: Senioři v domovech měli mít respirátory a měli být testováni
Významná ohniska nákazy koronavirem jsou především v domovech důchodců a obdobných sociálních zařízeních, nejnovější analýza ÚZIS jich mezi klastry uvádí hned dvaadvacet. Odborníci přitom už od jara apelují na stát, aby seniory chránil a testoval je. „Už to mělo dávno běžet,“ říká k testování šéf Asociace poskytovatelů soc. služeb J. Horecký.
Proč se nepodařilo klienty sociálních služeb ochránit? Zajímal se o to irozhlas.
V domě důchodců Toreal v Královském Poříčí na Sokolovsku se podle aktuální Analýzy rizikových trendů, kterou má server iROZHLAS.cz k dispozici, nakazilo už více než 44 seniorů a 19 zaměstnanců. Tři tamní klienti ve věku od 73 do 92 let na onemocnění zemřeli.
„Nechci se k tomu moc vyjadřovat. Situace je u nás ale podobná jako ve všech ostatních domovech pro seniory,“ těžko hledá slova šéfka Torealu Ilona Valentíková.
Mezi klastry nadále spadají Františkovy Lázně. S nimi podle dokumentu hygienici od konce srpna spojili 336 pozitivních případů. Jako samostatný klastr pak dokument uvádí lázeňský hotel Kijev. Ve městě podle analýzy nadále probíhají epidemiologická šetření v lázeňských hotelech a penzionech.
Výskyt nemoci od začátku října eviduje ústav zdravotnických informací i v dalším lázeňském městě – Jáchymově, kde se podle dokumentu nakazilo 35 lidí.
Šíření nemoci mezi klienty sociálních zařízení podle v současné chvíli nejde zabránit. Aktuální Analýza rizikových trendů, kterou vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky, mezi významnými klastry uvádí hned 22 domovů pro seniory a sociálních zařízení. Klienti sociálních služeb od začátku patří k rizikovým skupinám. Proč je tedy vláda nedokázala ochránit? Vinu za rozšíření covidu připisuje epidemiolog Petr Smejkal hlavně tomu, že se podcenilo testování, které ve většině domovů začalo až tento týden. Odborníci po něm přitom volali už od jara.
„Jednoznačně je to hlavní problém. Už to mělo dávno běžet. Je totiž potřeba odhalit nejen lidi, kteří tam pracují, ale i samotné seniory, kteří se musí testovat pravidelně. Nedají se nějak zamknout, to je iluze, musejí se testovat,“ upozorňuje.
A souhlasí s ním i prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. „Testovat se mělo dřív,“ míní. Horecký také upozorňuje, že vláda měla už dávno v sociálních zařízeních zavést povinné respirátory, roušky totiž k ochraně seniorů nestačí.
„Jsou ve skladu Státních hmotných rezerv. Neměla tu být možnost výběru mezi respirátorem a rouškou, ale mělo se to zpřísnit na respirátory a ty rozvézt. To se mohlo udělat před měsícem,“ myslí si Horecký. A uvádí příklad: „Z jednoho zařízení, kde nosili jen respirátory, jsem měl zpětnou vazbu, že se to tam nerozšířilo tolik. Není žádný racionální argument, proč to nemohlo být dřív.“
„Kdybychom chtěli seniory chránit lépe, tak se mohly některé domovy důchodců snažit minimalizovat kontakt zaměstnanců s okolím. Vím, že je to těžké udělat v praxi, když zaměstnanců není tolik,“ míní Chlíbek.
Podle Horeckého ale zařízení postupují podle toho, co jim řekne ministerstvo zdravotnictví. „Ve školách to bylo tak, že řekli, že učitelům rouška nestačí, a rozvezli jim respirátory. To stejné měli udělat i v domovech důchodců.
Zdroj: irozhlas.