pečuj doma

Senioři se chystají. A virus neví, že jsou Vánoce

23.12.2020

Český rozhlas plus oslovil Václava Hořejšího, molekulárního imunologa, držitele Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2020. Optal se ho: Jak by se lidé měli chovat o Vánocích, aby se mohli setkávat s rodinou a aby to bylo bezpečné? Václav Hořejší soudí, že nejlepší by bylo, kdyby tyto kontakty s rodinou omezili co nejvíc:

Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby se raději se svými starými rodiči nebo prarodiči setkávali prozatím spíše nějakým elektronickým způsobem – přes Skype nebo po telefonu. Nebo aby se s nimi setkali někde venku, kde třeba fouká vítr, aby bylo riziko minimalizované. Lidé by se opravdu neměli spoléhat na to, že si týden před svátky nechali udělat antigenní test, a teď si myslí, že je to bezpečné. Měli by dbát na to, aby celkově omezili kontakty na minimum a vydrželi to do té doby, než budou očkovaní.

Další otázka Českého rozhlasu zněla: Česko přešlo do čtvrtého stupně protiepidemického systému. Velké návštěvy příbuzných jsou tedy pasé?
A odpověď V.H.: To je pravda, dokonce si myslím, že ty parametry PES teď začínají ukazovat spíše na pátý stupeň. Pokud už to k pátému stupni nepřevažuje teď, tak k tomu dojde během pár dní. Lidé by rozhodně měli minimalizovat kontakty, protože návštěvy přátel a příbuzných jsou největším zdrojem další nákazy. Rozhodně by se mělo apelovat na to, aby si to lidé odpustili, zejména o Vánocích. Je to bohužel nepříjemné, ale může to zachránit spousty životů, i našich nejbližších.

Ano, tyto Vánoce budou zřejmě černé pro seniory, a je to velká škoda. Senioři se celý rok chrání, nechávají si dávat nákupy přede dveře, ale slavnostní štědrovečerní večeři bez roušky s dárky a s koledami u stromečku v kruhu rodinném si většina z nich neodpustí. A to, i kdyby to měla být jejich večeře poslední. Škoda, že virus neví, že jsou Vánoce. 

Zdroj: irozhlas, redakce

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.