pečuj doma

Regeneron bude pro Čechy v březnu

17.2.2021

Do Česka dorazí v březnu první čtyři tisíce dávek léku proti covidu-19 REGN-COV2 od americké společnosti Regeneron. Premiér Andrej Babiš to potvrdil Po Německu bude Česká republika teprve druhou zemí v Evropě, která lék nakoupí. Na konci února by se do země měl dostat také lék Bamlanivimab americké společnosti Eli Lilly.

Podle premiéra došlo k uzavření dohody s výrobcem a distributorem mimo jednání Evropské unie s firmou Regeneron o dodávkách pro členské státy.

„Podařilo se vyjednat nákup prvních čtyř tisíc dávek léku. Musíme tu mít lék brzy, cena lidského života je nevyčíslitelná. Přes EU by to ještě trvalo dlouho,“ řekl Babiš. Podle premiérova poradce Romana Prymuly pak společnost Regeneron plánuje lék do Evropy distribuovat centrálně přes Evropskou unii.

V současné chvíli musí dojít ke schválení mimořádného nákupu léku ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Přípravek šéfovi ministerstva zdravotnictví doporučil Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Přípravek k léčbě onemocnění covid-19 na bázi monoklonálních protilátek, který zabraňuje těžkému průběhu nemoci, nasadilo jako první země v Evropské unii Německo, nakoupilo 200 tisíc dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy Kč).

Lék zatím stále neschválila Evropská léková agentura (EMA). Ve Spojených státech byl zrychleně schválen v nouzovém režimu. Experimentální léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

Premiér v Právu také informoval, že v pátek dorazí do pražské Thomayerovy nemocnice prvních 500 dávek léku od americké společnosti Eli Lilly. Přípravek s názvem Bamlanivimab, který funguje na podobném principu, bude pak nemocnice distribuovat do dalších zdravotnických zařízení. Celkem objednalo Česko 14 200 dávek tohoto léku.

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 s látkou bamlanivimab od firmy Eli Lilly na začátku února. Přípravek má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze. Na některé mutace viru ale nemusí fungovat. 

Podle dokumentu může být lék podán pacientům v lehkém stavu, kteří nepotřebují hospitalizaci nebo podávání kyslíku. Od pozitivního testu na covid-19 nesmí uplynout více než tři dny a příznaky nesmí mít pacient déle než sedm dní.

Léčit se jimi budou pacienti, u kterých při nákaze hrozí vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví jsou to například lidé po transplantaci orgánů nebo kostní dřeně, pacienti aktuálně léčení pro onkologické nebo hemato-onkologické onemocnění, s chornickou obstrukční nemocí v určitých stádiích nebo na dialýze kvůli omezené funkci ledvin.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.