pečuj doma

Návrat dětí do škol se může vymstít. Byl to handl?

15.11.2020

Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka stávající proticovidová opatření nejsou dostatečně razantní. „Myslím si, že situace není tak optimistická, jak se na první pohled zdá. Málo se testuje. Tento týden oproti minulému se každý den provedlo o deset až patnáct tisíc testů méně. A platí jednoduchá úměra, když netestujete, nemáte pozitivní výsledky.“

Milan Kubek soudí, že „míra pozitivity testů přes 25 procent je stále hrozivá a mám nepříjemný pocit z tendencí rozvolňovat. Je to skutečně předčasné. Zdravotnictví jede v nouzovém režimu, odkládají se veškeré operace a zákroky, které snesou odkladu, což se ovšem při dalším trvání negativně projeví na zdravotním stavu obyvatel. I situace mezi zdravotníky, jakkoli se trochu zlepšila, je stále velmi vážná. Máme 1600 nemocných lékařů, 4800 nemocných sester a 3700 ostatních zdravotníků, to je dohromady víc než deset tisíc nemocných. Bohužel 19 kolegů zemřelo, z toho osm lékařů. Situace je stále mimořádně vážná, proto jakékoliv rozvolňování v současnosti z odborného hlediska naprosto nepřipadá v úvahu.“

Kubek se hodně obává návratu dětí z prvních a druhých tříd do škol 18.listopadu. „Bohužel  nejsou splněny podmínky pro to, aby se děti do školy mohly bezpečně vrátit. Prokázalo, že děti většinou nemají příznaky, ale jsou ideálními přenašeči choroby. Když otevřeme školy, tak část dětí přijde nakažených, nakazí paní učitelku, nakazí se navzájem a nákazu přenesou do rodiny, na rodiče, babičky. Na první pohled se dva týdny nebude dít nic, ale pak můžeme mít zásadní problém. Bohužel náš návrh na to, aby děti šly do školy teprve poté, co budou otestovány antigenními testy a aby se testování opakovalo každé pondělí při nástupu do školy, ministerstvo zdravotnictví odmítlo jako příliš nákladný. Také se mi nelíbí, že nejsou zpřísněna hygienická opatření. Děti sice budou mít roušky, ale když se jich bude třicet tísnit ve třídě několik hodin, tak to také není dostatečné. Myslím si, že je to předčasné a politické rozhodnutí. Slyšel jsem, že tím byla podmíněna možnost prodloužení stavu nouze, který samozřejmě nutně potřebujeme. Ale veškerá taková předčasná a nepodložená rozhodnutí se nám mohou vymstít.“

Kubek ještě znovu zdůraznil, že stále se zvyšují tlaky na rozvolňování. „Bojím se, že začátkem prosince se otevřou nákupní centra, lidé si užijí Vánoce a po Novém roce budeme mít ještě větší problém, než v říjnu“ sdělil Kubek.

 A stejný názor má Roman Prymula, dnes už de facto soukromá osoba. Varoval opakovaně před rychlým rozvolňováním. „Pokud budeme rychle rozvolňovat, vrátíme se zpátky. To by si měl uvědomit každý,“ prohlásil Prymula. A také zdlůraznil, jak nebezpečně klesá počet PCR testů. Naše čísla jsou pak zkreslená, reprodukční číslo není tak nízké.

Zdroj: irozhlas, prima

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.