Kubek nesouhlasí a ptá se, kolik lidí musí zbytečně zemřít
Další zpřísňování protiepidemických opatření není podle nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bezpodmínečně nutné. S tím ale nesouhlasí prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Opatření která u nás platí dnes, jsou nesrovnatelně mírnější než na jaře. A situace je přitom nesrovnatelně vážnější,“ vysvětluje.
Dodejme jen, že jestliže byl počet mrtvch u nás za první vlnu 328, tak to je v současnosti nárůst za dva dny. „Jsme v úplně jiné situaci,“ podotýká Kubek.
„Zdravotníci v řadě nemocnic už doslova padají na hubu. Potřebujeme omezení kontaktů minimálně jako na jaře. „Ptám se, kolik lidí ještě musí zbytečně zemřít, abychom to skutečně začali brát vážně?“
Hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal doplňuje, že i když nárůst počtu nakažených zaznamenává celá Evropa, ne všude je trend tak strmý jako v České republice. Příznivější průběh druhé vlny můžeme sledovat třeba v sousedním Německu.
Jedním z nejdůležitější statistických dat vůbec je podle Smejkala podíl pozitivních testů ze všech, které se provádí. „To číslo, které teď u nás vystoupalo až na 35 procent znamená, že je v populaci hodně nakažených jedinců, o kterých nevíme,“ upozorňuje.
S těmito potenciálně kritickými případy je tedy nutné počítat při modelování předpokládaného vývoje situace v nemocnicích, uzavírá epidemiolog.
Zdroj: irozhlas, re