pečuj doma

Kapacity dochází. Je to teď „hra na pravdu“

6.11.2020

Přes 300 kilometrů ze Zlínského kraje do Prahy urazí sanitky s pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Nemocnice ve Zlínském kraji jsou totiž na hraně svých kapacit a denně přibývá pacientů, kteří potřebují hospitalizaci. Do největší nemocnice v ČR v pražském Motole transportují dnes dopoledne i s policejním doprovodem celkem 5 pacientů.

O detailech mluvil na Radiožurnálu primář na oddělení ARO v Baťově nemocnici ve Zlíně Tomáš Gabrhelík.

V jakém stavu jsou ti pacienti, které sanitky převážejí do nemocnice v pražském Motole? Jakou péči budou potřebovat?
Mají těžký covidový zápal plic, jsou v umělém spánku, napojeni na umělou plicní ventilaci. Řada z nich má podporu oběhu a tuto péči budou potřebovat i během transportu.

Zlín je od Prahy vzdálený zhruba 300 kilometrů, proč pacienty nepřevážíte blíž, třeba do Brna či Olomouce?
Tyto kapacity jsme již využili. Požádali jsme kolegy z Brna, Olomouce, Ostravy i z Havířova a Přerova o spolupráci, protože Zlínský kraj je v rámci pandemie na počet obyvatel nejzasaženější. Museli jsme se obrátit na celou řadu spolupracujících zařízení a všem také děkujeme, že nám vyšli vstříc.

Kolik pacientů ze Zlínského kraje jste už převezli do jiných zařízení a jak moc to v tuto chvíli nemocnicím v kraji uleví?
K pátečnímu dni to bylo 29 pacientů z různých nemocnic Zlínského kraje, kteří potřebovali standardní péči anebo umělou plicní ventilaci. Těmito pěti přesun pacientů završíme, protože všechny ostatní nemocnice v dalších krajích se plní stejně jako ty ve Zlínském kraji.

Rozhodli jste se pro převoz sanitkami. A co letecký transport, ten by nebyl možný?
Určitě byl množný a byl i na stole. Když pominu to, že je dražší, se všemi okolnosti vycházel časově stejně. Proto jsme zvolili sanitku.

Těch pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, přibývá. Počítáte s náročnými transporty i v dalších dnech?
Myslím si, že tímto s transporty končíme. Ostatní regiony Zlínský kraj dohánějí a ozývají se nám z nemocnic, kde pacienty přebírali, abychom si je vzali zpátky, protože jsou ve stejných problémech.

Na brněnském výstavišti se buduje další záložní nemocnice. Myslíte si, že tento plán by mohl situaci řešit?
Kapacitně ano, ale nemáme personál, který by tam sloužil. Takže nejsem přesvědčen, že to je ta cesta. Nemocnice si budou muset pomoci samy.

A jak?
Navyšováním kapacit, větším úsilím zdravotnického personálu, v podstatě zastavením veškeré další činnosti, odložením neakutních operací apod.

Máte kde brát zálohy, nebo se snaží aktivovat pracovníci, kteří působili ve zdravotnictví, ale již odešli?
Zálohy obecně nejsou, nikdo zdravotníky v šuplíku nemá. Přihlásilo se nám velké množství dobrovolníků, musím zmínit nejen entuziasmus zdravotníků v nemocnicích, ale i altruismus lidí, kteří nabízejí pomoc. Na druhou stranu musím říct, že se setkávám také s pokrytectvím a nezájmem některých lidí. Je to taková hra na pravdu.

Zdroj: irozhlas

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.