pečuj doma

ZPRÁVA: K argumentu kritiků vakcíny, že neví, co udělá za 10 let

4.1.2022

Argument, že by se něco po pěti až deseti letech po očkování mohlo člověku stát, je těžko vyvratitelný. Ale zrovna tak můžete říct, že když si budete čistit zuby novou zubní pastou, tak se vám taky za deset let něco může způsobit, uvádí pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.

V případě vakcín ale příklady z minulosti ukazují, že se za několik roků po j a k é m k o l i v očkování lidem nic nestalo.

Hořejší zdůrazňuje, že případné komplikace po vakcínách přicházejí zpravidla bezprostředně po jejich aplikaci. "Někdy nastanou opravdu krátce po očkování. To znamená i po několika hodinách. A pak, jak už všichni vědí, můžete mít dva dny zvýšenou teplotu a musíte to pár dní vyležet," uvádí imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

"Anebo jsou některé opravdu vzácné vedlejší účinky, jako třeba Guillain-Barré syndrom, který se objevuje mnohem častěji spíše po několika týdnech po prodělání virových infekcí, ale někdy se to stává i po očkování," vysvětluje Hořejší s tím, že takové komplikace se objevují jen velmi vzácně v jednotkách případů z několika milionů očkovaných.

V ČR má ukončené očkování proti koronaviru přes 6,5 milionu lidí. V uplynulých několika týdnech podali zdravotníci přes 1,7 milionu posilujících dávek. Podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19 doposud nahlásilo přes 9300 lidí, uvádějí statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Mezi nejčastěji uváděnými komplikacemi se objevuje reakce v místě vpichu, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka nebo nevolnost. Pouze v desítkách případů lidé nahlásili příznaky jako alergické reakce či ovlivnění funkce jater nebo ledvin.

Zdroj: Aktuálně

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.