pečuj doma

ZPRÁVA: K argumentu kritiků vakcíny, že neví, co udělá za 10 let

4.1.2022

Argument, že by se něco po pěti až deseti letech po očkování mohlo člověku stát, je těžko vyvratitelný. Ale zrovna tak můžete říct, že když si budete čistit zuby novou zubní pastou, tak se vám taky za deset let něco může způsobit, uvádí pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.

V případě vakcín ale příklady z minulosti ukazují, že se za několik roků po j a k é m k o l i v očkování lidem nic nestalo.

Hořejší zdůrazňuje, že případné komplikace po vakcínách přicházejí zpravidla bezprostředně po jejich aplikaci. "Někdy nastanou opravdu krátce po očkování. To znamená i po několika hodinách. A pak, jak už všichni vědí, můžete mít dva dny zvýšenou teplotu a musíte to pár dní vyležet," uvádí imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

"Anebo jsou některé opravdu vzácné vedlejší účinky, jako třeba Guillain-Barré syndrom, který se objevuje mnohem častěji spíše po několika týdnech po prodělání virových infekcí, ale někdy se to stává i po očkování," vysvětluje Hořejší s tím, že takové komplikace se objevují jen velmi vzácně v jednotkách případů z několika milionů očkovaných.

V ČR má ukončené očkování proti koronaviru přes 6,5 milionu lidí. V uplynulých několika týdnech podali zdravotníci přes 1,7 milionu posilujících dávek. Podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19 doposud nahlásilo přes 9300 lidí, uvádějí statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Mezi nejčastěji uváděnými komplikacemi se objevuje reakce v místě vpichu, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka nebo nevolnost. Pouze v desítkách případů lidé nahlásili příznaky jako alergické reakce či ovlivnění funkce jater nebo ledvin.

Zdroj: Aktuálně

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.