Jak se vakcinuje ve světě a čím
Výborně zvládá očkování vakcínou proti covidu Izrael. Zajistil si v předstihu velké množství vakcín a lepší jsou v celkových objemech jenom asijské země. Zatím vakcinuje 100 tisíc denně, ale od nového roku to bude 150 tisíc. Stane se zřejmě první proočkovanou zemí. Přednostní nárok mají na vakcínu zdravotníci, lidé starší 60 let a další rizikové skupiny obyvatelstva.
V Izraeli se obávají rostoucího tempa šíření nákazy v zemi. Míra pozitivity provedených testů je 4,9 % (u nás pro srovnání desetkrát tolik: 49 procent) a je nejvyšší od poloviny října. Aktuálně je v Izraeli koronavirem nakaženo 35 591 osob. Celkový počet obětí zatím činí 3 226.
Co za rychlým izraelským tempem očkování a velmi dobře propracovaným vakcinačním plánem stojí? Spekuluje se například, že určitou výhodu mohla země získat díky generálnímu řediteli společnosti Pfizer, která vakcínu proti covidu-19 celosvětově distribuuje, protože je židovského původu. Ale žádná souvislost mezi ním a izraelským očkovacím plánem není známa. Někteří odborníci poukazují spíše na vynikající disciplínu a organizovanost Izraelců.
Izrael drží jednoznačně světové prvenství v podaných vakcínách v přepočtu na počet obyvatel. Nejvíce se zemi přibližuje Bahrain, avšak i ten Izrael převyšuje téměř o jednu třetinu, třetí je Británie, čtvrté USA.
Velký respekt před nastupující třetí vlnou má Británie. Na konci prosince přednostně, ale za vyšší cenu, dokoupila pro svoje obyvatele k Pfizeru ještě vakcínu AstraZeneca. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock řekl médiím, že tzv. oxfordskou vakcínou začnou zřejmě očkovat 4. ledna. „A v prvních týdnech nového roku budeme očkování zintenzivňovat,“ pravil ministr.
Od společnosti AstraZeneca Velká Británie zatím objednala 100 milionů dávek vakcíny, to by mělo stačit pro 50 milionů lidí. V Británii se očkuje už od 7. prosince Pfizeremn a Británie se chce dostat na úroveň Izraele. Od konce listopadu se očkuje už i oficiálně v Číně a Rusku.
Na konci prosince začalo očkování v Argentině ruskou vakcínou Sputnik. Uvádí se, že tato vakcína byla dodána do všech provincií země. Po Novém roku začíná také očkování Sputnikem ve Venezuele. V Brazílii se očkuje čínským Sinopharmem, stejně jako v Bahrainu či Kuvajtu.
Země EU se dohodly na společném postupu, zatím však za „zbytkem světa“ poněkud zaostávají.
Zdroj. Lidovky, Reuters, redakce