pečuj doma

Hospice v ČR nyní zažívají úbytek dárců

30.11.2020

Hospicová péče v ČR se potýká s problémy. Zdravotnictví po celé zemi zažívá nelehké období, do služby v nemocnicích byli povoláni i studenti lékařských oborů a dobrovolníci. Koronavirus však zásadně zkomplikoval provoz odvětví, které je dlouhodobě u nás spíše na okraji zájmu veřejnosti.

V České republice se podle portálu Umírání  nachází přes 80 hospiců. Ať už lůžkových nebo mobilních – tedy domácích. Tento typ hospiců umožňuje pomoc lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků, psychologů nebo i duchovních v domácím prostředí. Pokud to podmínky dovolí, může díky této službě nemocný strávit poslední chvíle ve společnosti svých blízkých.

„Současná situace není jednoduchá. Pro nikoho z nás,“ říká vedoucí služeb přímé péče a zástupkyně ředitele domácího hospice Cesta domů Karolína Pochmanová. Jak ale dodává, oproti jaru nemá pocit, že se život zastavil. Snažíme se fungovat v co možná nejnormálnějším režimu, který ale ovlivňují opatření. Například psychologická pomoc člověku v krizové situaci, se snaží problémy řešit telefonicky častěji, než bylo běžné dříve. Poradna poskytující odborné sociální poradenství dokonce jinak, než po telefonu, momentálně nefunguje.

Cesta domů se v současnosti stará o 18 pacientů. Mezi nimi jsou dvě děti. Každý den potřebuje hospic na péči o každého z nich zhruba 2500 korun, dárců však ubývá. „Tato částka se rok od roku liší,“ vysvětluje Pochmanová. Upozorňuje však, že zdravotní péče je jen jedním z výdajů. Celkové náklady na komplexní hospicovou péči jsou ještě vyšší. Dohromady za rok 2020 jejich péčí dosud prošlo 466 lidí.

Příjmy Cesty domů z hlavní části tvoří dary od jednotlivců a firem. Současné utlumení ekonomiky by proto mohlo mít na zdroje neblahý vliv. „Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vidíme nyní ve firemních darech propad. U individuálních dárců také zatím pozorujeme stagnaci,“ popisuje Pochmanová.

Pandemie zkomplikovala činnost také lůžkovým zařízením. V hospici Anežky České v Červeném Kostelci se například neobešli bez pomoci dobrovolníků.

„V momentech, kdy nám po plošném testování zaměstnanců zbývalo jen několik sester, které mohly pracovat, nám byla z několika míst nabídnuta pomoc. Jednalo se o sestřičku na mateřské dovolené, o studentky zdravotních škol a další dobrovolníky,“ popisuje vedoucí zařízení Jitka Pichová. Od začátku epidemie si koronavirovou nákazou prošlo – nebo ještě prochází – přibližně 65 procent zaměstnanců.

Hospic byl proto donucen snížit počet přijímaných pacientů a vytvořit oddělenou infekční část s kapacitou pro čtyři terminální pacienty. V této části jsou lidé, kteří krom nevyléčitelné nemoci mají také covid-19. V nejhorší době hospic pečoval o osm pozitivně testovaných. Situaci zvládl, podle vedoucí to však bylo velmi náročné.

Protiepidemická opatření navíc výrazně omezila možnost kontaktu mezi nemocnými a jejich blízkými. „I když jsme v druhé polovině října s ohledem na situaci plošně zakázali návštěvy, individuální návštěvy k terminálně nemocným za dodržení všech hygienických podmínek probíhaly a nadále probíhají,“ říká Pichová.

Hospic Svaté Anežky se v současné době stará o 20 pacientů, dva z nich jsou pozitivně testovaní na koronavirus. Péče o každého z nich denně vyjde zhruba na čtyři tisíce korun.

Prostředků, ze kterých lze péči v hospicech hradit, je více, hlavní ale často zůstávají dary. Mobilní hospice se mezi zdravotní péči hrazenou pojišťovnami dostaly až v roce 2018. Za první rok od nich získaly na svůj provoz celkem 17 milionů korun. Například Cesta domů touto cestou dostala přes šest milionů korun, tedy 12 procent příjmů.

Zdroj: Seznam zprávy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.