pečuj doma

Epidemiolog Beran o tom, jak efektivně využít vakcínu

19.11.2020

Profesor epidemiolog Jiří Beran dlouhodobě kritizuje vládní strategie plošného boje proti koronaviru. Nyní promlouvá o tom, jak by měla být co nejefektivněji využita očkovací vakcína, která by se v dohledné budoucnosti snad měla objevit. Právě na staré lidi měla být zamířena největší péče. Beran analýzu poskytl premiéru Babišovi i ministerstvu zdravotnictví.

Lidé nad 65 let přesahovali již v době Beranovy analýzy (v říjnu) více než devadesátiprocentní podíl jak ve statistikách úmrtí, tak hospitalizací (a od té doby se s rozšířením covidu v pečovatelských zařízeních toto procento ještě zvýšilo).

Již v říjnu tedy Beran doporučoval zaměření na dvě nejohroženější skupiny. Právě na ně měly být nasazeny nové a rychlé antigenní testy. Také doporučil lék, který by měl být těmto lidem podáván jako prevence.

Nyní profesor Beran poskytl rozhovor pro Lidovky.cz, kde jednak aktualizoval čísla statistik, a jednak se zamyslel nad tím, jak by měla být co nejefektivněji využita proticovidová vakcína, která by podle ministra Blatného mohla být k dispozici už v lednu.

„Lidé starší 65 let, jichž je v české populaci sedmnáct procent, přispívají k 70 procentům všech úmrtí na covid,“ uvedl s tím, že jsou to data ještě před tím, než jich tu během čtrnácti dnů zemřelo tři tisíce.

„Druhá skupina jsou domovy důchodců a pečovatelské domy, které obsahují asi jedno procento populace, tedy zhruba 100 tisíc lidí. Toto jedno procento přispívá k úmrtím hned ze čtvrtiny,“ shrnul profesor.

Tyto ohrožení skupiny tvoří v součtu 18 procent populace. „Z toho vyplývá, že naočkujete-li těchto zhruba 18 procent populace, zamezíte 94 procentům všech úmrtí,“ počítá dále Beran. Ve chvíli, kdy by se takto eliminovala úmrtí, tak by podle něj epidemie přestala být problémem. Pár lidí by v ostatních skupinách onemocnělo, ale nebyl by to až takový problém, ani zátěž pro zdravotnický systém.

„Problémem je, že lidé umírají. A ministerstvo zdravotnictví je bohužel nechává umírat dál, aniž by se na ně skutečně zaměřilo,“ uzavřel epidemiolog.

Zdroj: Lidovky, Parlamentní listy

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

30.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Kdy může soud vrátit opatrovanému svéprávnost

28.9.2024 Mám veřejného opatrovníka a jsem omezen ve svéprávnosti. Vrátí mi soud v roce 2029 vrátí zcela právem 100 % svéprávnost a umožní mi vrátit invalidní důchod, na který mám nárok, a zruší veřejného opatrovníka? Chci začít od znova s novou šancí na lepší žití. Je mi 24 a nechci, aby omezená svéprávnost platila do konce života a já nemohl nic více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.