pečuj doma

Duškovi a ANO se nelíbí denní čísla mrtvých. Chtějí je zrušit

11.11.2020

Nechtějí lidi, zvláště ty staré, strašit a zhoršovat jejich psychický stav. Proto nechtějí uvádět denní počty mrtvých, ale pouze sumář jednou za čtvrt roku. Kdo? Touto ušlechtilou snahou jsou vedeni zejména šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a poslanci ANO, zejména z řad lékařů. 

Vehementně myšlenku prosazují poslanci Vyzula za ANO a poslanec Válek za TOP a jeví se rozumná i ministerstvu zdravotnictví. Jako hlavní důvody jsou uváděny dva. Opět se uvádí důvod, že všichni, co umřeli s covidem, nezemřeli prý na covid. A to přesto, že patologové v různých zemích prokázali, že se umírá na covid. A prokázala to i naše studie, kterou provedli v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Těžko říct, kde zastánci denního nezveřejňování čísel mrtvých tuto informaci vzali. Snad z nějakého dezinformačního webu?   

A druhý důvod má být, že některá večerní čísla se někdy dopočívají až příští den, takže přesné úmrtí někdy neodpovídá dnu. Nicméně celkový počet úmrtí sedí, zesnulý je pouze započítán o den později. Ale to jsou úplné marginálie, zde jde zjevně o něco jiného.

Blíže pravdě jsou zřejmě opoziční kluby. Návrh odmírají Piráti. „To, jakým způsobem vláda chce čelit nepříznivým číslům, je pouze ukázka nevyspělosti a nepochopení, k čemu čísla slouží. Strkat hlavu do písku či ji do písku strkat našim občanům však není řešení,“ uvedl Bartoš.

Předseda STAN Vít Rakušan souhlasí, že nejlepší cestou je maximální transparentnost. „Nevidím žádný reálný důvod pro to, aby se tato informace sdělovala až s odstupem. Tutlání a zatajování nikdy ničemu nepomohlo a vyvolalo by spekulace, co a proč nám kdo tají,“ míní.

Proti návrhu se postavil i europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Měli bychom zakázat všechny špatné zprávy, protože je díky nim vidět, jak je současný premiér totálně neschopný,“ napsal.

Politologové soudí, že ovšem poměr sil při hlasování ve sněmovně, ke kterému se schyluje, může být hodně vyrovnaný.

Zdroj: idnes, re

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.