pečuj doma

Tak Češi se covidu už zase nebojí!

3.12.2020

Obavy z pandemie rychle klesají, naopak mobilita obyvatel roste. Kombinace, která trápí epidemiology, může zadělat České republice na pořádný průšvih. S dnešním uvolněním ekonomiky navíc lze očekávat, že vzájemné sociální kontakty ještě výrazněji přibudou. Ale situace je  u nás stále velice závažná.

Na přelomu března a dubna si polovina české populace dělala velké starosti z epidemie koronaviru. V současnosti se covidu ve větší míře obává jen 39 procent Čechů. Vyplývá to z výzkumu, jejž zveřejnila organizace PAQ Research na stránkách Život během pandemie.

Sběr nejnovějších dat probíhal v druhé polovině listopadu a průzkumu se zúčastnilo 2500 respondentů. Na konci října přitom bylo znepokojení obyvatel téměř srovnatelné s jarem, tehdy velký strach z infekčního onemocnění přiznalo 48 procent lidí

„Klesá to ve všech generacích napříč různými skupinami obyvatel. Je to reakce na pozitivní vývoj epidemie,“ řekl serveru Lidovky.cz Daniel Prokop, sociolog a jeden z autorů studie.

Lékaři ale varují, že výhled do budoucna není příliš optimistický a stále nemáme vyhráno. „Epidemie pod kontrolou rozhodně není, v nemocnicích leží stále dvanáctkrát více covidových pacientů než na jaře. Společnost si na pandemii akorát zvykla,“ uvedl pro server Lidovky.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

I on potvrzuje, že Češi začínají nemoc podceňovat. „Epidemie už je tady s námi dlouho, člověk je velmi přizpůsobivý tvor, říká se, že si zvykne i na šibenici. Když je nové nebezpečí, lidé se ho bojí, když se takříkajíc okouká, už z něj takový strach nemají, a to i přestože situace může být závažnější,“ pokračoval Kubek.

S tím souhlasí i psycholožka Michaela Veselá. Tvrdí, že člověk nedokáže žít dlouhodobě s pocitem ohrožení. Stejné to bylo i za války, tehdy lidé zprvu utíkali do krytu při každém hlasitém zvuku i víckrát denně, po čase už ne,“ řekla serveru Lidovky.cz.

Zdroj: Lidovky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.