pečuj doma

Brno spustilo zkušební očkovací centrum

12.1.2021

V záložní nemocnici na výstavišti v Brně zahájilo provoz zkušební očkovací centrum. Očkuje zatím denně desítky těch, kteří vypomáhají s provozem nemocnice či převozem pacientů. V očkovacím centru se po spuštění oficiálního plošného testování proočkuje více než tři tisíce občanů za den. Podoba záložní nemocnice se téměř nezměnila, přibyla jen vstupní stanoviště.

Zdravotníci teď očkují v zátěžovém režimu vybrané hasiče a policisty. „Jde o příslušníky Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru, kteří pomáhají v nemocnicích, při převozu pacientů nebo jinak. Chceme být nachystaní na velkokapacitní vakcinaci tak, abychom později zvládli naočkovat více než tři tisíce občanů za den z řad veřejnosti,“ sdělil náměstek ředitele FN Brno Ondřej Ludka. 

Zatím se očkuje po desítkách lidí. Přicházející do pavilonu G musí projít vstupní kontrolou u administrativních pracovníků a lékařů. Na jednoho pacienta má personál vyhrazené asi tři minuty. 

„Lidé přijdou, zkonzultují s lékařem svůj stav, vyplní s pracovníky formuláře a přesunou se do nemocničních kójích, kde jim sestřička aplikuje očkovací látku,“ popsal Milan Krtička, lékař a vedoucí z Emergency týmu, který má provoz očkovacího centra na starosti. Podle něj je aktuálně na místě pět lékařů, tři sestry a množství dobrovolníků. 

Po očkování musí lidé půl hodiny setrvat na místě, pak je lékaři zkontrolují, zda nemají po očkování zdravotní komplikace.  Pokud žádnou nepříznivou reakci člověk nemá, podepíše mu lékař výstupní formulář s pokyny, kdy se má dostavit k dalšímu očkování a propouští ho domů. Celkem zabere návštěva očkovacího centra zhruba hodinu.

Zdravotníci si od zátěžového testu slibují zejména vyladění logistiky. „Například jsme dneska zajistili rezervní síť, kterou jsme vytvořili s Brněnskými veletrhy. Kdyby nám vypadl internet třeba jen na hodinu, byli bychom ve skluzu tři sta lidí. A to si nemůžeme dovolit,“ poznamenal Ludka.

Zdroj: IDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.