pečuj doma

Zavřete to okamžitě! Výzva šéfa lékařské komory

10.12.2020

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v otevřeném dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému, vyzývá k tomu, aby vláda okamžitě zpřísnila protiepidemická opatření. Podle Kubka je situace v Česku mimořádně závažná. Také upozorňuje, že nemocnice další nápor epidemie nemusí vydržet.

Podle něj první vlna koronaviru zasáhla Česko nepřipravené. „Díky rychlé a rozhodné reakci vlády, která tenkrát měla odvahu přijmout tvrdá a účinná protiepidemická opatření, jsme situaci zvládli pouze s minimálními ztrátami na životech,“ píše v dopise Kubek.

Naproti tomu na podzim koronavirus podle Kubka uštědřil Česku drtivou porážku v podobě půl milionu nakažených a devíti tisíc mrtvých. „Česko se z pozice premianta propadlo kvůli tomuto podzimnímu debaklu v množství nakažených na počet obyvatel za celý rok na čtvrté nejhorší místo v Evropě,“ podotýká prezident ČLK.

Podzimní druhou vlnu se podařilo podle něj zvládnout jen díky obrovskému nasazení zdravotníků. „Měli bychom jim být všichni vděční, není zatím počet obětí na životech ještě mnohem vyšší,“ podotýká Kubek. Navzdory snaze lékařů se přesto celková úmrtnost v měsících říjnu a listopadu vyšplhala až na současná čísla. V dopise Kubek také upozorňuje, že 29. října ČLK vyzvalo ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby po svém nástupu do funkce předložil vládě zpřísnění protiepidemických opatření. Blatný to však odmítl. ČLK návrh zopakovalo 6. listopadu, ale opět marně.

„Místo zatažení za záchrannou brzdu vláda zvolila metodu postupného přibrzďování. I tato cesta by samozřejmě za delší dobu mohla vést k cíli, i když za cenu vyššího počtu lidských obětí a větších ekonomických ztrát, vyžadovala by však velkou míru trpělivosti nás všech,“ varuje Kubek, který však upozorňuje, že tento postup Česko nezvládlo.

Prezident ČLK má za to, že podzimní protiepidemická opatření byla paradoxně slabší než jarní, kdy byla objektivně epidemická situace nesrovnatelně lepší. „S rozvolňováním pak navíc vláda začala předčasně, aniž bychom měli epidemii pod kontrolou,“ doplňuje lékař. 

Důsledky rozvolnění, které nastalo 3. prosince se však ještě nemohly ani projevit. „Přesto již máme možnost přesvědčit se o tom, že virus stále je mezi námi a stále je připravený zabíjet. Epidemická situace se znovu zhoršuje a vláda na to musí reagovat dřív, než bude pozdě!,“ varuje Kubek. 

Ten poukazuje i na to, že lékaři jsou nejpostiženější profesní skupinou. Nemoc se zatím prokázala u 39 tisíc lékařů, přičemž 13 lékařů a 15 dalších zdravotníků zemřelo a počty nakažených zdravotníků v těchto dnech znovu rostou.

Zdroj: idnes  

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.