Zajímavé ohlasy dostáváme. Kladné i občas neuvěřitelné
Dostává se nám v poslední době řady pozitivních reakcí. Děkujeme za ně. Pečující oceňují například podle paní J., že jsme se nezbláznili, jako mnozí ostatní, a že hájíme v novinách i na webu názory, které organizaci podporující pečující a seniory hájit náleží. Občas ovšem dostáváme i zápornou zpětnou vazbu.
Paní V., zdravotnice, například soudí, že „jedeme vládní politiku manipulace“ a cituje MUDr. Jana Hnízdila, který, jak říká, vyjadřuje mnohem lépe než ona, její mínění.
Názory pana doktora jsou všeobecně známé, cituji proto aspoň dvě věty z jejího textu: „Jakmile se objeví nějaká pozitivní zpráva, světlo na konci tunelu (příklad Brazílie, Švédska), okamžitě ji překryje mediální lavina beznaděje, hrůzy, negace.“ A pak ještě cituje jeho uklidňující větu, že „umírají lidé ve vysokém věku, postižení jinými vážnými nemocemi."
Rád bych k tomu stručně dodal, že člověk sleduje s úžasem, znechucením, ale i jistou bolestí názorový vývoj lidí, se kterými jsme dokonce kdysi velmi úzce spolupracovali. Pokud tuto větu skutečně řekl, uvědomují si pan doktor a naše čtenářka, že tím světlem na konci tunelu v Brazílii je 150 000 mrtvých a masové hroby a že ve Švédsku to znamenalo „pročištění“ domovů důchodců? Někteří lidé dnes veřejně hlásají v podstatě nacistické likvidační názory. A řada lidí je horlivě papouškuje. Ano, ti, co na covid všude na světě především umírají, jsou skutečně právě senioři ve vysokém věku, postižení jinými vážnými nemocemi - a to jsou právě ti, o které se pečující u nás obětavě starají. To má být argument, když někteří hlásají, že by jen tito lidé umřeli? Když dnes čtu názory některých zdravotníků, tak se přiznám, že jde na mne strach při představě, co by nastalo, kdyby se jejich názory ve společnosti prosadily. Ale to skutečně jen na okraj zmíněného čtenářského dopisu.
(ah)